'Akil İnsanlar' için suç duyurusu

'Akil İnsanlar' için suç duyurusu
'Akil İnsanlar' için suç duyurusu
Kendilerini 'Gençtürk' olarak adlandırılan grup, çözüm süreci kapsamında görev yapacak Akil İnsanlar heyetindeki 63 kişi hakkında 'anayasayı ortadan kaldırmak" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

İSTANBULÇağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan yaklaşık 30 kişilik grup ellerinde Türk bayrakları ve dövizlerle eylem yaptı. “Akıllı olun sabrımızı taşırmayın", “Akil adamlar heyeti yasadışı örgüttür" ve “Çılgın Türkler göreve" yazılı dövizler taşıyan grup, “Ne mutlu Türküm diyene" şeklinde sloganlar attı.


BASIN AÇIKLAMASI
Grup adına basın açıklaması yapan Gençtürk Genel Başkanı Mehmet Esen, gerçekte Türkiye ’yi bölme süreci olan ve adına ‘barış süreci’ denen dönemde karşılarına bir de ‘Akil Adamlar Heyeti’ çıktığını söyledi. Bu heyetin “Abdullah Öcalan’ın isteği doğrultusunda kurulan bir hainler heyeti” olduğunu ileri süren Esen, “terör örgütünün 30 yıldır yaptıklarını bu heyetin propaganda ile yapacağını” savundu.


“ANAYASAYI ORTADAN KALDIRMA" SUÇLAMASI
Çılgın Türkler Heyeti oluşturacaklarını belirten Esen, ‘Akil Adamlar Heyeti’ hakkında suç duyurusunda bulunmaya geldiklerini kaydetti. Açıklamanın ardından grup dilekçeyi savcılığa verdi. Dilekçede, Akil İnsanlar heyetinde yer alan 63 kişi şikayet edilen olarak yer aldı. Suçlama olarak ‘anayasayı ihlal, TBMM ve hükümetin görevini gasp, anayasayı ortadan kaldırmaya çalışmak, TBMM ve hükümeti ortadan kaldırmaya çalışmak ile suç örgütü kurmak’ gösterildi.


Selahattin GÜNDAY / DHA