Akil İnsanlar toplantısında gerginlik

Akil İnsanlar toplantısında gerginlik
Akil İnsanlar toplantısında gerginlik
Akil İnsanlar Heyeti'nin Marmara Grubu, "Barış ve Kardeşlik" başlıklı toplantıda STK temsilcileri ile görüşürken, toplantıyı protesto eden grup ile polisler arasında arbede yaşandı.

İstanbul - Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu üyeleri, Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği'nce (DOGİŞAD) Arnavutköy Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Barış ve Kardeşlik" başlıklı toplantı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Toplantının yapıldığı sırada ise kültür merkezi önünde toplanan ve toplantıyı protesto eden grup ile polisler arasında arbede yaşandı. Salona girmek isteyen bir kişi yaka paça gözaltına alındı.

Toplantıda konuşan Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu Sekreteri Levent Korkut, toplumun fikir olarak devletin çok önünde olduğunu ifade ederek, "Toplum nedenleri araştırmaya ve çözüm bulmaya çok daha hevesli. Keşke çok daha güçlü bir halk örgütlenmemiz olsa ilerde bütün sorunlarımızı birlikte çözerek siyasi partilere sert anlamlı mesajları hep birlikte verebilsek. Demokratik bir ortamda bu mesajlar güçlü verilirse hiçbir siyasi parti bunlara tahammül edemeyecektir. Bu toplantıları o anlamda da bir tecrübe olarak nitelendirmek lazım. Gelecekte bu tür çalışmaların çoğalmasını temenni ediyorum" dedi.

"BERABER DÜŞÜNELİM, BERABER KARAR VERELİM"
Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu Üyesi Mustafa Armağan ise sürecin, giderek kutuplaşan ve düşman edilmeye çalışılan halkın tekrar bir araya gelmesi olduğunu belirtti. Armağan sözlerine şöyle devam etti:

"Bir taraftan baktığın zaman hukuki olarak Kürt vatandaşın, Doğulu insanın tarihi, dili, edebiyatı bizim okul kitaplarımızda yok. Okula çocuklarını gönderen Kürt kökenli vatandaşlarımız, 'Bu bizim tarihimiz değil. Benim tarihimle ilgili bir şey yok' diyor. Bakıyoruz, Amasya Protokolü'nde Kürtlerle ilgili bir madde var. 'Kürtlerin serbestçe örfünü ve kültürünü geliştirebileceği birtakım imkan, ayrıcalıklar sağlayacağız' ifadesi var. Bir el giriyor, bu maddenin sadece bir kısmını makaslıyor. Hiç Kürtlere ait bir şey yok" Türkiye 'deki insanların birbirleriyle anlaşamayacak insanlar olmadığını söyleyen Armağan, "Değerlerimiz, ortak noktalarımız o kadar fazla ki. Beraber düşünelim, beraber karar verelim. Beraber konuşmaya bir besmele çekelim. Ondan sonra sorunlarımızı, birbirimizi kırmadan beraber halletmeye çalışalım. İnşallah bu süreç hayırlara vesile olur" diye konuştu.

DIŞARDA GERGİNLİK
Toplantının devam ettiği sırada ise kültür merkezi dışında bir grup ile polis arasında arbede yaşandı. Grup polis tarafından toplantının yapıldığı yerden uzaklaştırıldı. İçeri girmekte ısrar eden bir kişi ise polis tarafından yaka paça gözaltına alındı.

DHA - İdris TİFTİKÇİ


  http://www.radikal.com.tr/113500411350046

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cehalet - şev_baş

  'Onların tarihimi varmış' demek cehalettir. Bu kadar boş bir laf edileceğini alıp kitap okuyun biraz, kitapçılaın tarih raflarına bakın, kitapçılarda araştırma yapmayı bilmeycek kadar vahimse durumunuz o zaman internet üzerinden araştırma yapında ufkunuz açılsın.. Bu ne tahamülsüzlüktür yahu.. Ama kabul edin ya da etmeyin eşitlik olacak...

  Haydi savaşa! - mazeppa

  Barış taraftarı olmayanlar askerliğini yapmış olsa dahi tekrar askere alınsınlar ve eğer kadın isler gönüllü olarak da gidip kışlada çalışsınlar bakalım! Başkalarının çocuklarının savaştığı savaşa uzaktan bakmak kolay iş o ki savaşa devam diyorsan gidip siperde sen savaş bakalım. Söz konusu kendi canınız olsaydı yine aynı düşüncede olur muydunuz acaba? Protestoculara lütfen biber gazı! Bolca! Diğer alanlardaki eylemcilerden neden ayırt edilsinler ki!

  ülkücülük fiyasko 21.yy! - güneydoğu

  Bu ülkede ne zaman bu cahillerin nesli tükenecek ? yıllardır millet uzaya çıktı,vatan sevgisiyle boş ,kabak sözlerle ülkeyi ağlatan ülkücüler neyin derdinde anlamak çok zor..!

  kaşimak - atalay53

  Ne tarihleri varmış ki birileri bunları makaslıyormuş .Açık ,açık yazında bizde bilelim yahu bakin ayrı bir dili olan biri olarak söylüyorum bu kadar kaşıyarak ayrıştırarak barışa hizmet edilmez .Bunun sonu çatışmadır çatışmadan kimsenin faydası yoktur.Bu kadar aşiret yapılı bir toplum devlet olamaz .Kardeşi kardeşlerden ayırmayın sonra kimse bunun hesabını veremez.saygılarımla.

  BUNLAR BİR AVUÇ KANDAN BESLENEN İNSANLARDIR - pispor

  çünkü bunların yemeği kandır,içecekleri gözyaşıdır.yoksa bunlar insan olsa beş aydır tek bir asker,polis ve gerilla cenazesi gelmiyor ve analar ağlamıyorsa bu insanım diyen zevat neyi protesto ediyor anlayamıyorum.

  Çok iyi olmuşşş. - yilmaz-usb

  Protestoculara en agır şekilde müdahale edilmeli ki bir daha başkalarının fikrine saygı duymasını bilmeli yada o korku ile hareket etmeli.