Akil insanlarda sürpriz isimler

Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

PKK ’nın sınır dışına çekilme sürecinde etkin rol oynayacak ‘âkil İnsanlar Komisyonu’nun üzerinde çalışan hükümetin gündeminde sürpriz bir isim listesi var. Komisyon’un işlevi de görev alacak isimler de dikkat çekici. Hükümet, toplumun her kesimine mesaj niteliği taşıyacak komisyonda şehit annesi ile gayrimüslüm bir vatandaşa da görev vermeyi düşünüyor.
Bir süredir gündemde olan ve yaklaşık 30 kişiden oluşması beklenen ‘âkil İnsanlar Komisyonu’ için çok sayıda isim geçiyor. Yaşar Kemal, Kadir İnanır, Hasan Cemal, Avni Özgürel, Oral Çalışlar, Tarhan Erdem, Ali Bayramoğlu, Prof.Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Doç. Dr. Vahap Coşkun, Rifat Hisarcıklıoğlu, Taha Özhan, Yılmaz Ensarioğlu, Cemal Uşşak, Orhan Miroğlu’nun isimleri kamuoyuna yansımıştı. Radikal’e ulaşan bilgiler Başbakan Erdoğan’ın önünde kapsamlı bir liste olduğu yönünde. Listede AK Parti ve CHP ’nin eski 2 numaraları Dengir Fırat, Eşref Erdem, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Türk milliyetçilerinin ‘ağabey’i Türk Ocakları eski Başkanı Nuri Gürgür, MHP lideri Devlet Bahçeli ’nin eski başdanışmanı Prof.Dr. Vedat Bilgin, Prof.Dr.Erol Göka, Hrant Dink’in avukatı Fethiye Çetin ile Etyen Mahçupyan bulunuyor. Komisyon’da bir şehit yakınının olacağı söylenirken henüz netleşmeyen bu ismin bir ‘Şehit Annesi’ olması bekleniyor. Bu hafta şekillenecek “âkil İnsanlar Komisyonu’nun 7’şerli gruplar halinde yaklaşık 30 kişiden oluşması bekleniyor. Başbakan Erdoğan’ın belirleyeceği isimlere teklif götürülecek. Komisyon’un Başbakan Erdoğan ya da Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le direkt bağlantılı olması bekleniyor. AK Parti Siyasi İşler Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Yasin Aktay, Komisyon’un başka görevleri olacağını da söyledi. Radikal’e konuşan Aktay, “Komisyon aynı zamanda çözümün PR’ını yapacak. Kamu diplomasisi yapacaklar. Sürecin düzgün bir şekilde işlemesine katkı yapacaklar. Kaygıları giderici toplantılara katılacaklar” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112666511266659

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  akil gurupta yer almak - telat cengiz

  80 dikta anayasasinin kol gezdigi iscinin emekcinin, gecen devrimcilerin baski, zülüm ve iskence altinda oldugu bir dönemde kürt sorununun cözümünde ne tuhaftirki, öcalandan daha uzun süre icerde yatan Prof. Ismail besikcinin adinin gecmemesi büyük bir skandaldir. ama biz biliyoruzki onlar islerini bilir tüm kirli islerini kendilerinden olmayanlara yaptirir ve sorumluluktan kurtulurlar, oysa bu sorunu üreten ve savas ekonomisyle ceplerini dolduran türk - yahudi is adamlari seslerini cikartmiyorlar, seslerini cikartmiyorlarki borulari dayadiklari kürdistandan, petrol gaz ve madenleri bir cirpida alip gitsinler, kürtlerin karsiligindada en mesru haklari olan yassaklanmis dillerini konusma özgürlügü nü versinler, bunun icin yüz bine yakin insan öldü, bir baska ülkede bir gerilla hareketi bu kadar kayipla birakin özgürlügü dünya devrimini dahi insaa etmisti,.. her sey abd nin istedigi dogrultuda ilerliyor, öcalanin eline tutusturduklari o texte kadar,..palavra ..palavra .. palavra.. yasasin türk ve kürt Toprak agalarinin savasi, onlar kazandi isci köylü ve kelle basi calisan irgatlik kaybetti. eminimki devrim olsaydi, kürtler bukadar sevinmezdi.

  onur duyulmalı - metinarslan

  böyle bir sürece tanıklık edecek olanlar için onurlu bir görev olacaktır kimin hangi ideolojil bakış içinde olacağı önemli olmamalı gerçekten süreci sabote edecek olan uygulamaların karşısında dik durması önemlidir.gönül isterki ben veya benim gibi düşünen insanlarında buralarda görev alabilmeleridir.bu tarihi bir sorumluluktur.

  Miroğlunun katkısı - mevlanBilikan

  Bütün teknik ve askeri imkanlara rağmen Türkiye Kürt direnişini kıramadı.Osmanlıdan bugüne kadar Kürt muhalefetini tek düze ve hep aynı yöntemlerle susturmayı,bastırmayı adet edinen Devlet,son Kürt isyanında mağlubiyeti kabullenip müzakere yolunu seçti.Şimdi sıra Kürt yurdunun normalleştirilmesi,kazanımlarının koşulsuz verilmesi,sosyal ekonomik kültürel ve siyasi haklarının verilmesi süreci var.Akil insanlar komisyonu bu sürecin pratikleştirilmesi için önemli ancak Orhan Miroğlu gibi taraflı,vizyonsuz,çıkarcı birinin bu listede olmaması gerekiyor.

  tabiki - no_war

  Rakel Dink

  .. - stavinski

  Müjde Ar ya da Sezen Aksu'da komisyonlarda görev alabilirdi

  heyecanla olusacak KAOSU bekliyorum - HDI

  palyatif islerle derin problemleri cozme cumhuriyeti olabilir mi bu hayaller alemi surecinin sonunda olusacak yeni muhayel cumhuriyetin adi? en fazla da bu surece saf saf inanmis kurdlere guluyorum. bunlar gene tarihi tekkerurden ibaret sanacaklar. veya tarihin tekerrur etmesi icin ellerinden geleni yapacaklar. edebiyata mi atilsam mesela fareli koyun kavalcisi-II veyahut big brother needs wisemen adli soup opera senrayolari mi yazsam? her sey bir yana evladi dagda olan ana ve babalarin sevinci her seye deger. bu sureci sadece bu sevincler icin can u gonulden destekliyor, ve palyatif islerin sonunda daha buyuk kanli olaylarin patlak vereceginden de korkuyorum. neyse akil adamlari cozetr bu sorunlari, yan gelip yatayim ben...

  Umarım her şey iyiye doğru gider. - karçiçekleri

  Komisyonun bir yasal güvencesi olması gerekir. Yoksa savaştan rant sağlayan, gözü dönmüş çetelerin saldırılarına uğrama olasılığı çok. Daha yapılacak tonlarca işler var. Bu süreç üç dört yılı alır, hatta daha fazla.