Akil İnsanlar'ın görevi bitiyor

Akil İnsanlar'ın görevi bitiyor
Akil İnsanlar'ın görevi bitiyor
Akil İnsanlar Heyeti'nin Marmara Bölgesi grubu, görevini bu hafta sonu tamamlayacak ve raporunu sunacak.

Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti, Suriçi Grubu Derneği tarafından Barcelo Eresin Topkapı Otel'de düzenlenen toplantıya katıldı.

Yemek duasından sonra başlayan toplantıda konuşan Deniz Ülke Arıboğan, göreve ilk atandıkları zaman ne yapacaklarını tam olarak bilmediklerini ifade ederek, "Bir ülke eğer 30 yıl büyük bir çatışmanın içinde, üstelik kanlı bir çatışmanın içindeyken, buna rağmen hala birbirlerini kardeş olarak algılıyorsa, hala bir barış umudunu taşıyorsa, hala bu çatışmanın kaynağını dışarılarda bir yerlerde arıyorsa, o toplumun kendisinin akil olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir toplumun içinde 'Akil Heyet' seçilmesi çok da gerekli değil aslında. Akil Heyet, lafına da başından beri itiraz ettik. Çok da hoşlandığımız bir kavramsallaştırma değil. Farklı etnik gruplardan ya da mezhepsel gruplardan bir takım endişeler duyuyoruz. Bunları raporlarımıza aktardık. PKK 'nın silah bırakma süreci olarak çıktığımız yolda bir baktık ki Alevilerin, Romanların, İslami kurallarla yaşamak isteyen insanların, kadınların, gayrimüslimlerin, sol sendikaların sorunları var. Türkiye 'de Demokratikleşme sürecinin başlatılması için ciddi gayret sarf edilmesi gerekiyor. Anayasa'da yapılacak değişikliklerin demokrasinin önünü açması gerekiyor. Toplu bir demokratikleşme paketinin hayata geçirilebilmesi için çaba sarf etmeye başlıyoruz. Tarihin debisinin en hızlı aktığı dönemlerden bir tanesini yaşıyoruz. Dünyanın ekseni kaydı. Dünyanın ekseni kayarken Türkiye bir adaptasyon süreci geçirecektir. Bu sancılı dönem Türkiye'yi doğal olarak incitiyor, rahatsız ediyor. Böyle dönemlerde ayakta kalmanın en önemli koşulu stratejik akla sahip olmaktır. Ülkemize sıçrayabilecek bir yangın devam ediyor. Ortadoğu'dan kıvılcımlar gelmeye başladı. Çok akıllı olup tamponlar oluşturmamız gerekiyor" diye konuştu.

"HAFTA SONU GÖREVİMİZ BİTİYOR"
Hafta sonu Akil İnsanların görevinin sona ereceğini belirten Arıboğan, "Sizlerle dertleşerek hazırladığımız bütün bu raporlar bütün siyasi aktörlere doğru gönderilecek. Hükümet ve muhalefetin yanı sıra Meclis'te grubu bulunmayan partilere de gönderilecek. Mümkün olduğu kadar zaten kamuoyuyla gözlemlerimizi paylaşıyoruz. Kısa bir süre kaldı. Bu hafta sonunda inşallah görevimiz de bitiyor. Layıkıyla raporumuzu hazırlayıp süreci tamamlamak istiyoruz" dedi.

"DUALARIN KABUL OLMASINI DİLİYORUM"
Barışı desteklediğini söyleyen Hülya Koçyiğit ise, "Bütün kalbimle bu ülkede yaşayan herkesin bu barışı doyasıya yaşaması için, yarınımız için bu duaların kabul olmasını diliyorum. Bizler bunu hissedip yola çıkmış insanlarız. Eminimin ki Türkiye'de herkes barış istiyor. Bu ortam İnşallah hepimize nasip olacak. Sadece bu konuda görevli olarak çalışması değil bu ülkede yaşayan herkesin bunu hissetmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE DÖNÜŞÜM GEÇİRİYOR"
Türkiye'deki değişimin dünya değişimi ile paralel ilerlediğini söyleyen Levent Korkut, "Türkiye birkaç açıdan dönüşüm geçiriyor. Türkiye'nin değişimi dünya değişimi ile paralel. 10 yıllardır hakim olan vesayetçi devlet anlayışı son buluyor. Sivil olanın daha önde olması gerektiği bir döneme doğru gidiyoruz. Siyaset ve siyaset-toplum ilişkileri de değişmek zorunda. Tabandan tavana doğru şekillenmesi gerekiyor" dedi.

"90 SENEDİR ZENCİLİK YAPTIK"
Toplantıda söz alan Süleymaniye İşadamları Derneği Başkanı Mahmut Subaşı İstanbul 'a ilk geldiği zamanlarda Türkçe bilmediği için sık sık işten çıkarıldığını söyleyerek, "Tarihi açsınlar, Kürtler hiç bir zaman Türkler'e ihanet etmemiştir. Hep ötekileştirildik. Hep beyaz Türkler. Biz Kürtler, 90 senedir zencilik yaptık. Bana hala Türkçe öğretemiyor. Köylerimizde hala okul yok" dedi.

Toplantıya Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti'nden, Hülya Koçyiğit, Deniz Ülke Arıboğan, Mithat Sancar, Ali Bayramoğlu, Mustafa Armağan, Levent Korkut, İstanbul Suriçi Grubu Derneği Genel Başkanı Nedim Abi ve çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmalardan sonra, Akil insanlar Heyeti'ne Suriçi Grubu Derneği tarafından tablolar hediye edildi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1135399113539910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  oal67 - dersim kartalı

  Ailesi Kürt zaten adamın neden Türkçe öğretmek zorunda olsun. O insanlar keyiflerinden mi geliyor İstanbula batı illerine çalışmaya geliyorlar,köyleri boşaltılıyor yakılıyor ondan geliyolar bunuda mı görmüyorsunuz yahu

  raporun akıbetini takip edelim... - lastikordek

  boşuna kendinizi yordunuz be anacım. erdoğanın önünde tampon oldunuz. kime ne akıl verdiniz bilinmez ama kimseyi ikna edemediniz. kendiniz bile ne olup bittiğini anlayamadınız. yazık içinizde iyi niyetli saygın insanlar da vardı. sonunda kullanılmışlık hissi kaldı. Erdoğan herkesi her şeyi kullanmayı bilen birisidir. sizi de bir güzel kullandı. kürtlerin ağzına bir parmak bal, diğerlerinin ağzına bir parmak akil. sonuçta bu mesele hallolmayacak, demokratik adımlar atılmayacak. aksine herkes başbakan karşısında zulüm söz konusu olunca eşit olacak. her şeyin sorumlusu akiller diyecek. ne çektiniz be?

  samimeyetsiz. - şev_baş

  Hülya Koçyiğit bana kesinlikle samimi gelmiyor..İçinden gelenlerden ziyade prim yapmaya çalışıyor..Konuşmaları, duruşu her şeyi tamamen yapmacık.

  Özet geçeyim - armagandenizci

  Raporun özeti: Hükümetin şık bir halkla ilişkiler çalışması oldu. Gayet güzel kullanıldık. Biz memleketi gezip toplantılarda barıştan konuşurken Türkiye'nin dört bir yanında vatandaşlarımız polis postalının altında eziliyor, biber gazıyla susturuluyordu. Vitrin süslemesi işlevimizle gerçekten çok faydalı olduğumuza inanıyoruz. Toplumsal barışın sivil boyutuyla zerre kadar ilgisi olmayan ve tamamen askeri bir hamle olan silah bırakma ve çekilme sürecinde bize verilen Cambaza Bak rolümüzü çok iyi oynadık. Mutluyuz, gururluyuz.

  işte dilin önemi - oal67

  Güya kendini zenci gibi haksızlığa uğramış olarak gösteren kişi aslında meseleyi ortay koymuş zira bir yerde konuşulan dili bilmezsen orada ne gelecek bekliyorsun? acaba alıp seni başbakan mı yapmaları lazımdı dili bilmediğin için. yine o hastalıklı zihniyetle devleti suçlamış. peki sana türkçeyi öğretmeyen ailenin hiç mi suçu yok. peki şimdi, artık kürt çocukları okullarda kendi diliyle eğitim yapsın yani türkçeyi hiç okulda öğrenmesin diyenler sence neyi savunuyor? senin hakkını mı savunuyor yoksa senin gibi istanbula geldiğinde hiç türkçe bilmeyen bir neslin yetişmesini mi savunuyor. o zaman neden şikayet ediyorsun. önce dönüp kendine ve kendi çevrene bak. onlara madem ben istanbula gelecektim neden bana türkçe öğretmediniz diye sor. ondan sonra devleti ve dilini bilmediğin için seni içine almayanları suçla.

  Göreviniz neydi de neyi tamamladınız... - citizen

  Ne görev verilmişti, ne yaptınız da bitti. Eğer görev barış sürecine katkı ise bu katkının ne olduğunu bize değil kendinize bir anlatın önce. Ama görünen o ki ülkenin gerçek gündemi içinde çok gereksiz bir yer işgal ettiniz.

  ... - pierre woodman

  Haberin spot fotoğrafına bakıyorum da. Bingöl'ün dağında bir köyde birkaç Kürtle iki saat geçiremeyecek 3 boya küpü akil olmuş, bana Kürt sorununu çözecekler. AKP gibi akiller de Kürt sorunu konusunda sadece laf üretiiyor. Zaten kimin görevlendirmeleri olduğunu biliyoruz hepsinin.