Akılları karıştıran sözler

Akılları karıştıran sözler
Akılları karıştıran sözler

Çözüm sürecinde beklenen demokratikleşme paketi için verilen tarihin sona ermesinin ardından KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık’tan dün gelen, “Gerillayı durduruyoruz” açıklaması kafaları karıştırdı. Ancak bir süre sonra BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş açıklama yaparak çekilmenin sürdüğünü, yanlış anlaşılmanın çeviri hatasından kaynaklandığını anlattı.
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nden bir grup gazeteci ile görüşen Bayık, 1 Eylül’e kadar tarih verdiklerini ifade ederek, “Sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney’e (Güney Kürdistan) gelen grupları yeniden göndereceğiz” dedi. Bayık’ın sözleri “çekilme durdu” şeklinde yorumlandı. Demirtaş ise açıklamadan PKK ’nın sınır dışına çekilmeyi resmi olarak durdurduğu anlamı çıkmadığını belirterek, “Kastettiği şey ‘Biz gerillayı zor durduruyoruz’ anlamında bir cümle. Çekilmenin durdurulması söz konusu olursa bunu resmi açıklama ile yapacaklarını düşünüyorum. Yanlış anlaşılmalara yol açabilir basının veriliş tarzı” diye konuştu. Örgüte yakın internet siteleri bu açıklamanın ardından Bayık’ın sözlerini içeren haberi yayından kaldırdı. Ancak yaklaşık beş dakika sonra haber yeniden yayınlandı.


  http://www.radikal.com.tr/114948311494836

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kürtlerle anlaşmalı ayrılık - sessizcogunluk2010

  Geçenlerde bir tanıdığım şunu söyledi: Artık Kürtler ile ayrılığı masaya yatırsak. Hem Türkler daha müreffeh, huzurlu ve zengin olur, hem de Kürtler artık kendi kendilerini yönetir ve kaderlerini kendileri çizer. Aynı zamanda Türkler de belalı Ortadoğu coğrafyasından biraz daha uzaklaşır, daha Avrupalı, daha Akdenizli olur. Eğer Şırnak'a, Hakkari'ye gitmek istersek te alırız vizemizi gideriz. Onlar da İstanbul, İzmir, Antalya vb. için alırlar vizelerini, pasaportlarını misafir ve turist olarak gelirler, kardeş bir komşuluk içinde yaşarız. Türkler için daha önce bu konu tabuydu. Artık heryerde konuşuluyor sanki.

  Hayal güçleri gelişmiş. - airen

  PKK yapılan müzakereleri ciddiye alarak,müzakere kapsamında anlaşmaya varılan çekilmeyi gerçekleştirmedi.Sadece göz boyama adına 3 nokta boşaltıldı,diğer unsurlar hareketsiz,oldukları yerlerde kaldı.Karşılığında da adım atılmasını bekliyorlar.Herhalde hayal güçleri fazla gelişmiş olmalı.

  Kim nasil anlarsa anlasin - Ari Zerdüst

  Sayin Bayik'in Kürtce konusmasi ortada.Ne söyledigini biz Kürtler iyi anliyoruz.Bizim acimizda dogru yerde,dogru zamanda ve hakikati iceren bir aciklama.Geri kalani kim nasil anlamak istiyorsa öyle anlasin.Bu bizi hic baglamaz.Kürtleri anlamak istiyenler de tipki ne söylenildigini,neye isaret edildigini ve hakliligini iyi bilir.Dolaysiyla hicte "akilari karistiran bir sey ben bulamadim.Tek kelime Kürtce bilmiyenler kalkmis "kafa karistirildi" deyip sözüm ona Kürtleri karalamak istiyorsa o baska.Sayin Bayik " geri cekilmeyi durduruyoruz diye bir cümle kulanmiyor.Bunu böyle anlamak istiyenler anladigi gibi anlasin biz onada raziyiz.Kaldk ki Gerillanin geri cekilme süreci sürüyorsa bu asamdan sonra hatta olur.Karsiligi yoksa niye cekilsin ki?

  adımlar atıldı - elifarzella

  ohhh mis demokratik adımları hükümet attı. anadilimi konuşabiliyorum, sadece fikirlerimi söylediğim için artık cezaevlerinde yatmıyorum, demokratik taleplerim karşılandı, hükümet sözünde durdu ama gerilla güneye gitmedi ha! burada bir tek gerilla sözünde durdu ve bir tek minik bir adım dahi gelmedi hükümetten. ne olacaktı?

  BANA GÖRE ASIL AKILLARI KARIŞTIRAN BAŞBAKAN - pispor

  Geçen gün gazetecilerin sorusuna verdiği cevap çözüm diye bir süreç yok ve biz böyle bir süreci tanımıyoruz dediğidir bana göre basın PKK ve BDP başbakanın bu sözlerine önce açıklık getirsin ne demektir sen devletin bir kurumu olan MİT e İmralı da her görüşmeyi yapıyorsun anlaşıyorsun buna göre silahlar susuyor ve geri çekilme başlıyor ve devlet olarak Öcalan ile anlaşıyorsunuz sonra devlet böyle bir anlaşma yapmadı diyorsunuz ve basında buna seyirci kalıyor yapmayın bu gün Türkiye de başbakan nerde ise basının yüzde doksanını ele geçirmiş durumda son bir yıldır başbakanı eleştiren gerçekleri dile getiren gazetecilerden köşe yazarlarından onlarcası patronları tarafından işten atılmadı mı

  kafası karışanlar!... - melaye_cizire

  kafası karışanlar gündemden olanlardan o kadar ki habersiz olmalı, yoksa devletin bunca zaman attığı hangi adım yada elde tutulur ne icraatı var ki bu barış sürecine dair de kafaları karışır...