Akıllı hastanede akla ziyan facia

Akıllı hastanede akla ziyan facia
Akıllı hastanede akla ziyan facia

Makineden çıkarılan hastalar kalp masajıyla hayata döndürülmeye çalışıldı. Birçok hasta merdivenle kurtarıldı. fotoğraflar: SELAHATTiN BUDAKOĞLU / dha

Alev alan kabloların dumanı beş kat üstteki Yoğun Bakım'a ulaştı. Elektrik kesildi, makineye bağlı hastalar el feneri yardımıyla tahliye edilirken sekizi öldü

BURSA - Bursa’nın kalite belgeli ‘akıllı hastanesi’nde  yangın, faciaya dönüştü. Şevket Yılmaz Hastanesi’ndeki yangında yoğun duman, kabloların geçtiği boşluktan geçip katları sardı. Beş kat yukarıdaki Yoğun Bakım Servisi bir anda duman içinde kalırken elektrik de kesildi. Ne yapacağını şaşıran personel, makineye bağlı 29 hastayı fener ışığında kurtarmaya çalıştı. Ancak ölüm kalım savaşı sırasında sekiz hasta can verdi.

Jeneratör devreye girmedi
2002 yılında hizmete giren  ve 2006’dan TSE’den ISO 9001- 2000 Kalite Belgesi alan 514 yataklı Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’ndeki yangın önceki gece saat 02.00’de MR ve tomogrofi çekilen Radyoloji Servisi’nde başladı. O sırada 443 hasta ve 120 personelin bulunduğu hastanede panik yaşanırken, itfaiyeye saat 02.11’de haber verildi. İtfaiye ekibi elektrik kontağından çıktığı sanılan yangına müdahale ederken, elektrikler kesildi, jenaratör de devreye girmedi. Alevler kısa sürede ikinci bodrum katındaki Radyoloji Servisi’ni sardı. Yangının başladığı 10 metrekarelik tomografi cihazının bulunduğu bölümden yukarı katlara giden kabloların geçtiği boşluktan dumanlar üst katları etkiledi. Pencerelerden katlara giren dumanlar, açık bırakıldığı ileri sürülen şaft penceresinden Yoğun Bakım Servisi’ni kapladı.
Yangın sırasında diğer katlardaki hastalar bahçeye çıkarılırken, üçüncü katta makineye bağlı 13’ü bebek, 29 hastanın bulunduğu Yoğun Bakım Servisi’nde facia yaşandı. Elektrikler kesilince hastaların bağlı olduğu makinelerin devre dışı kaldığını gören servis sorumluları ne yapacaklarını şaşırdı. İkisinin beyin ölümü beklenen 29 hastadan sekizi, el fenerleriyle tahliye ve başka hastanelere nakil sırasında can verdi. 

Yeterli solunum cihazı yoktu
Doktorların bu hastalardan bazılarına hastane bahçesinde yaptığı kalp masajları da sonuç vermedi. Olayı haber alan Bursa Tabip Odası Başkanı Bülent Aslanhan da hastanede solunum yetmezliği çeken üç hastaya müdahale etti. Ancak ikisini kurtarabildi. Aslanhan “Hastanede yeteri kadar solunum cihazı bulunmaması düşündürücü. Solunum desteği sağlanamadığı için ölen hastalar var. Ambulanslarla gelen solunum cihazları beklendi” dedi. Ölenlerin 80 yaşındaki Gülbey Şahin, 63 yaşındaki Hakkı Özdoğan, 68 yaşındaki İnciser Bulut, 79 yaşındaki Muhlis Karaağaç, 74 yaşındaki Fatma Yalçındağ, 46 yaşındaki İsmail Uysal, 54 yaşındaki İbrahim Turgut ve Aliye Apuk olduğu açıklandı. Ölen hastaların ikisi trafik kazası, üçü solunum güçlüğü, ikisi beyin kanaması, biri de beyin damarlarındaki tıkanıklık yüzünden tedavi görüyordu. (dha)

***
‘Karanlıkta herkes koşturuyordu, yangın merdiveni kapısı kilitliydi’

Arslan çiftinin bebeğine Hira Nur adı verildi. 
fotoğraf: Zafer Akpınar / aa

Yangının çıktığı saatlerde ilk doğumu için bekleyen anne adayı, sevk edildiği hastanede kız bebek dünyaya getirdi.
24 yaşındaki Nesrin Arslan,  doğum kliniğinde beklerken aniden etrafı duman sardığını belirterek, “benimle birlikte yeni doğum yapanlar bulunuyordu. İtfaiye ekipleri, beni ve birkaç kadını aşağı indirdi. Bir ambulansla buraya geldim. Gerçekten çok korktum” dedi. Baba Hüseyin Arslan da yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Üçüncü katta bekleme salonunda bekliyordum. Her yeri aniden dumanlar kapladı ve elektrikler kesildi. Karanlıkta insanlar koşuşturmaya başladı. Eşinin doğum yapmasını beklerken uyuyan birkaç kişiyi uyardım. Elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık. Pencereleri açmak istedik ama kolları olmadığı için başaramadık. Yangın merdivenine açılan kapı kilitliydi. Elimize geçirdiğimiz sert cisimlerle zorlayarak açtık. Ağlayanlar, bağıranlar vardı. Eşim ve bebek için çok korktum. Uzun süre elektrikler kesik kaldı.”

Bakan kızamığı anlattı...
Olayın hemen ardından hastaneye gidip inceleme yapan ve “İhmal varsa ortaya çıkarılacak, gerekli soruşturma yapılacak” diyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, akşamüstü ikinci kez basının karşısına çıktığında gün boyu televizyonlardan yükselen eleştirilere tepkiliydi. Sözlerine ‘kızamıkla mücadele, anne bebek ölümlerinin önlenmesi, sağlıkta dönüşüm başarıları’ gibi icraatlarını anlatarak başlayan Akdağ, daha sonra oluşturulan heyetin ön inceleme raporunu açıkladı.
Bakan Akdağ, yangın sonrası itfaiye ekibinin iki dakika sonra gelerek müdahale ettiğini, toplam 25 ambulansın çalışmalara katıldığını söyledi. Adli ve idari soruşturma tamamlanmadan, olaydan hemen sonra önyargıyla eleştiri yapıldığını öne süren Bakan Akdağ, şöyle devam etti:
“Yangında gerek personelimiz gerekse itfaiye fedakarca çalışmıştır. Bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, bazı meslek odaları başkanları, bazı siyasi parti temsilcileri kamuoyu önüne çıkarak, çeşitli suçlamalarda bulunuyorlar. Çok yanlış iş yapıyorlar. Haksızlık yapıyorlar. Bu haksızlığı ne teknik ekip ne de halkın karşısında yapılması doğru bir hareket değil.” (Radikal)