Akıllı tahtalar 'pazarlığa' kaldı

Akıllı tahtalar 'pazarlığa' kaldı
Akıllı tahtalar 'pazarlığa' kaldı
Fatih projesi kapsamında 'akıllı tahta ihalesine' en düşük teklifi Data Teknik Ortak Girişim Grubu verdi. İhalenin kesin sonucu ise pazarlıkla belirlenecek.

Fatih projesi kapsamında gerçekleştirilen akıllı tahta ihalesine en düşük teklifi 1 milyar 319 milyon TL’lik teklifle Data Teknik Ortak Girişim Grubu verdi. Daha önceki akıllı tahta ihalesini kazanan Vestel’in teklifi ise 1 milyar 597 milyon TL düzeyinde oldu. İhalenin kesin sonucu pazarlıkla belirlenecek. Fatih Projesi kapsamında akıllı tahta ve yazıcılarla ilgili ihalenin ikinci kısmı dün yapıldı. İhalenin en önemli bölümünü akıllı tahtaya verilen teklifler oluşturuyordu. İhale Komisyonu Başkanı Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı İlhami Türkay’ın basın önünde açtığı zarflarla kamuoyuna duyurduğu tekliflere göre, en avantajlı teklif, 4’lü ortak girişim grubundan geldi. Datateknik, Boğaziçi, Akçadağ ve İnformatik firmalarından oluşan ‘Data Teknik Ortak Girişim Grubu 347 bin 367 ‘akıllı tahta’ için 3 bin 800 TL birim fiyattan toplam 1 milyar 319 milyon 994 bin 600 TL teklif verdi. Ortak girişim grubu, yerli malı belgesi ve ARGE merkezi kurma taahhüdünü de teklif dosyasında sundu. 

Vestel geride kaldı

İkinci en düşük teklif ise Arçelik’ten geldi. Arçelik, 347 bin 367 tahta için birim fiyatı 4 bin 482 TL’den toplam 1 milyar 556 milyon 898 bin 894 TL’lik bir teklif verdi. Vestel’in teklifi ise Arçelik’i de geride bırakacak şekilde birim fiyatı 4 bin 599 TL olmak üzere 1 milyar 597 milyon 540 bin 833 TL oldu. Vestel ilk akıllı tahta ihalesini 339 milyon TL’lik teklifi ile kazanmıştı. 85 bin akıllı tahta için yapılan ihalede, firma yaklaşık 4 bin liralık birim fiyat önermişti. 13 bin 645 çok fonksiyonlu A3 yazıcı ve 28 bin 351 çok fonksiyonlu A4 yazıcı için de firmalardan teklifleri alındı. Akıllı tahta bölümüne teklif vermeyen OYAK yazıcılarla ilgili 240 milyon 875 bin 659 TL teklif verirken, Sentim Bilişim AŞ de toplam 244 milyon 847 bin 938 TL teklif verdi.

Data Teknik, Kara Kuvvetleri ve TRT’ye de çalışıyor


Data Teknik Ortak Girişim Grubu’nu oluşturan firmalardan Datateknik firmasının kurucusu Sait Koç geçen yıl geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmişti. Son dönem savunma sanayiine yönelik projelere ağırlık veren Datateknik, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın güvenlik altyapısı dahil tüm ağ altyapısını yenileme işi ile öne çıkmıştı. Datateknik’in İSKİ için oluşturduğu kayıp kaçağı azaltacak projesi de Intermec tarafından Afrika, Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde 2010 yılının en başarılı projesi seçilmişti.