Akıllı telefonu olan herkes 'trafik polisi' olacak

Akıllı telefonu olan herkes 'trafik polisi' olacak
Akıllı telefonu olan herkes 'trafik polisi' olacak
Em­ni­ye­t­in ha­zır­la­dı­ğı ta­sa­rı­ya gö­re her va­tan­daş tra­fik polisi ola­cak. Cep te­le­fo­nu ya da ka­me­ra ile ku­ral ih­la­li ya­ptığı belgelenen sü­rü­cü­le­r e-pos­ta polise gönderildiği takdirde po­lis gö­rün­tü­ye gö­re ce­za ya­za­cak.

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik terörüne karşı ilginç bir yöntem önerdi. Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıya gönüllü tüm vatandaşların fahri trafik müfettişleri gibi çalışmasına olanak verecek bir madde eklendi.

Bugün gazetesinden Kamil Elibol’un haberine gore tasarı Meclis’ten geçerse elinde kameralı cep telefonu bulunan herkes trafik casusluğu yapabilecek. Vatandaş aşırı hız, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri, yasak park, araç kullanırken cep telefonu ile konuşma, hatalı sollama, araçtan sigara izmariti, çöp atma gibi eylemleri ya fotoğraflayarak tespit edecek ya da videoya çekecek.

Vatandaşlardan gelen fotoğraf ya da videoların nasıl inceleneceği kanun sonrası çıkartılacak yönetmelikle belirlenecek. 81 il emniyetinde özel inceleme birimleri kurulacak. Sürücülerin kural ihlali tespitine ilişkin görüntüleri bu birimlerce incelenecek.

PLAKA GÖRÜNME ŞARTI
Fotoğraf ya da video görüntülerinde kural ihlali yapan araçların plakasının net biçimde görünmesi şartı aranacak. Trafik Denetleme Şubeleri, yaptıkları kural ihlali açık şekilde kayda alınan sürücülere Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerine göre idari para cezası yazacak. Cezalar araç plakalarının kayıtlı olduğu tescil adreslerine postalanacak.

EL­DEN TES­LİM YA DA E-POS­TA
Va­tan­daş­lar tes­pit et­tik­le­ri ku­ral ih­lal­le­ri­ni flash bel­lek, renk­li print çık­tı­sı ya da CD ola­rak gör­dü­ğü ilk tra­fik eki­bi­ne tes­lim ede­bi­le­cek. Di­ğer bir ih­bar yön­te­mi e-pos­ta. Tra­fik ca­sus­la­rı fo­toğ­raf ve­ya vi­de­o ka­yıt­la­rı­nı il em­ni­yet mü­dür­lük­le­ri­nin web say­fa­sın­da oluş­tu­ru­la­cak ih­bar por­ta­lı­na e-ma­il şek­lin­de yol­la­ya­bi­le­cek.


  http://www.radikal.com.tr/116479311647937

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu devleten birşey anladıysam ne olum - mutafx

  sormazmıyım ozaman ben bu ne lahana turşusu araçta sigara içmek yasak cep telefonuyla konuşmak yasak çünkü tırafigi tehlikeye düşürüyor diye ama işin içine devlete para aklamaya geldigi zaman işler degişiyor telefonla oynamak ve plakayıda cekecem diye ugraşmak nedense trafigi tehlikeye sokacagı noktası ortadan kalkıyor bumudur yani insan odaklı yasaklamalar ?güleym bariiiiiiiiiiiii :)

  iyi olur... - drozer

  Polisin kontrol etmeye çalıştığı iki konu var: radarla aşırı hızı engelleme ve cihazla alkollüyü engelleme. Oysa bunlar özellikle kent içi trafik için önemsiz konular. Şerit ihlali, hatalı sollama, ani şerit değiştirme, servis şeridini kullanma vb benzeri hatalarla çok daha sık karşılaşıyor ve polis bunlara önlem alamıyor. Böyle bir uygulama, foto ile kanıtlanarak uygulanacağı için çok yararlı olabilir.

  ... - Selosl

  Bu çok gerekli bir uygulamaydı, maille bu durumu aylar önce sormuştum fakat mümkün değil demişlerdi, artık mümkünse tamamdır. Bıktım kural ihlali yapanlardan, gürültü kirliliği yapanlardan, kural ihlali ile insanlarına canına kastedenlerden.

  Ajanlaştırma - ronibarann

  Güzel bir uygulama ve çalışma ama halk arasında ajanlaştırma ve birbirini gammazlamayı yasallaştırıyor.

  Milleti Jurnalci Yapmak - Adrenalin81

  Şahsen trafik kurallarına harfiyen uyan, uymayanlara kafa kol işaret yapan:) bir sürücüyüm. Buna rağmen bu uygulamanın tamamen yanlış olduğunu, sürücülerin bu şekilde paranoyaklaşacağını düşünüyorum. Elinde telefonu olan her vatandaşın jurnalciliğe özendirilmesinin de ayrı bir yanlış olduğunu düşünüyorum. Makul olan cezalandırarak değil,eğiterek,özendirerek öğretmektir. Kurallara uymayan sürücülerin cezalandırımasını makul bulanlar kurallara uyan sürücülerin de ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyorlar mı acaba? Bizde cezalandırma var ödüllendirme yok, demekki burda amaç eğitmek değil cezalandırmaktır.

  Hele şükür - Selimserincan

  Böyle güzel bir uygulamayı bekliyordum.Şimdi iş duyarlı insanlara kalıyor.Trafik magandalarına biraz zorluk çıkaralım.

  bir tane daha - mona_noyan

  ispiyoncu vatandaş için ön çalışmalar göze batırılmadan işleniyor. Artık bırakın şu toplum mühendisliğini.