Akın Birdal Gül'den hasta mahkûmlar için af istedi

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - DTP milletvekili Akın Birdal, çeşitli cezaevlerinde bulunan hasta mahkûmların cezalarının affedilmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e başvurdu. Birdal başvurusunda, “iki üç ay içinde öleceği bildirilen bir mahkûmun son günlerini ailesi ile geçirmesinden daha insani ne olabilir?” diye sordu.
Birdal, Cumhurbaşkanı’nı Gül’e posta ve faks yoluyla yaptığı başvurunun dilekçesinde cezaevlerinde insan haklarına dayalı düzenlemelerin ‘hâlâ yapılamamış oluşunun’ mahkûmların ikinci bir ceza çekmelerine, ruhsal ve bedensel sağlıklarını yitirmelerine neden olduğunu ifade etti. Birdal’ın dilekçesinde “Bu sorunların başında, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve tedavi konusunda yaşadığı sorunlar gelmektedir” denildi. Ergenekon soruşturmasından dolayı tutuklu bulunan pek çok kişinin sağlık koşulları nedeniyle tahliye edildiğini veya tam teşekküllü hastanelerde sağlıklı koşullarda tedavi olduklarını anımsatan Birdal, şunları söyledi: “Ötenazi istiyorum diye haykıran Memduh Kılıç’ın, iki üç ay içinde öleceği bildirilen bir mahkûmun son günlerini ailesi ile geçirmek istemesinden daha insani ne olabilir ki? Ya da 16 kez ameliyat olan Erol Zavar daha ne kadar cezalandırılacak? 85 yaşındaki Yusuf Kaplan’ın, kocamışlıktan dolayı cezası affedilen, ertelenen diğer yurttaşlarımız kadar yaşam hakkı yok mudur? Korkum odur ki bu araştırmayı yaptırırken bir mahkûm daha yaşamını yitirebilir. Sadece 2009 yılı içinde altı mahkûm yaşamını yitirdi. Cezaevleri koşullarının ikinci bir ceza olmasını lütfen önleyin. Anayasa’nın 104. maddesi ile verilen yetkinizi kullanacak olmanız, mahkûmların son zamanlarını ailelerin yanında geçirme fırsatını ve mutluluğunu yaratmayacak aynı zamanda sürece ilişkin ‘iyi şeyler olacak’ görüşünüzü güçlendirecek bir başlangıç oluşturacaktır.”
Birdal’ın affedilmesini istediği mahkûmlar şunlar: “Aygül Kapçak, Mehmet Ali Çelebi, Yusuf Kaplan, Hediye Aksoy, İzzet Turan, Halil Güneş, İsmet Ayaz, Samet Çelik, Güler Zere, İnayet Mete, Gazi Dağ, Aynur Epli, Afyon Korkmaz, Erol Zavar, Hayati Kaytan, Latif Bodur, Memduh Kılıç”