Akıntı keşfe sürükledi

Arkeoloji dünyasında 'Ege şeytan üçgeni' olarak adlandırılan bölgede, bugüne kadar bilinmeyen bir batık bulundu.

İZMİR - Arkeoloji dünyasında 'Ege şeytan üçgeni' olarak adlandırılan bölgede, bugüne kadar bilinmeyen bir batık bulundu. Akıntı nedeniyle sürüklenen ekip, programlarında olmayan bir noktada tesadüfen batığa ulaştı.
Sekiz kişilik ekip
İzmir'in Sığacık ve Çeşme limanları arasında MÖ 4'üncü yüzyıl ile MS 19'uncu yüzyılda 12 geminin neden battığını araştıran Sualtı Arkeoloji Enstitüsü'nden sekiz kişilik ekip önceki gün 'Millawanda' adlı araştırma teknesiyle Çakılburnu'na demir attı. Gökhan Bozkurtlar ve ekip başkanı Turanlı, kıyıdan oldukça uzak ve derin bir bölgedeki batığı görüntülemek için harekete geçti. İkili dalgıç ekibi suya atlar atlamaz doğu yönünde kuvvetli bir akıntıyla karşılaştı.
Dipteki akıntının etkisiz olduğunu düşünen Turanlı ve Bozkurtlar dalışı sürdürdü. Ancak akıntının etkisiyle hedeflerinden oldukça uzak bir noktaya doğru yol alan dalgıçlar, kumların arasında birkaç testi parçası gördü. Bunun üzerine iki dalgıç, çevreyi incelemeye aldı. Turanlı ve Bozkurtlar, bir süre sonra, yosun ve kayalarca gizlenmiş dev bir amfora buldu.
Bizans'tan kalıntılar
36 metre derinlikte değirmen taşına ulaşan ekip, bunun MS 7'nci yüzyıl Bizans dönemine ait olduğunu kaydetti. Ekip, daha derine indiğinde başka parçaya ulaştı. Yetkililer, bölgede böyle bir batığın bugüne kadar bilinmediğini söyledi.