Akkise davası açıldı

Konya'nın Akkise beldesinde bir kişinin öldüğü, 25 kişinin yaralandığı olayda jandarmaya 'ateş' emri veren astsubay Ali Çalışkan'a ömür boyu hapis cezası istendi.
Haber: MEHMET BÜYÜKARI / Arşivi

KONYA - Ahırlı'ya bağlı Akkise beldesinde bir kişinin öldüğü, beş sivil ile 25 askerin yaralandığı olayda jandarmaya 'ateş' emri veren astsubay Ali Çalışkan'a ömür boyu hapis cezası verilmesi istendi. Olaydan sonra Nevşehir'e atanan Çalışkan'la ilgili soruşturmayı bitiren Ahırlı Cumhuriyet Savcılığı, dosyayı Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.
Bakanlık izin verdi
Mahkeme, Çalışkan'ın, bölük komutanı olması nedeniyle CMUK'un 154'üncü maddesinde belirtilen 'Zabıta amirleri hakkında hâkimlerin görevlerinden dolayı tabi oldukları muhakeme usulü tatbik olunur' hükmü nedeniyle Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvurdu. Bakanlık, dosyanın Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce incelenerek iddianamenin hazırlanmasını istedi.
Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iddianamesinde 'Kasten adam öldürmek, kasten adam öldürmeye teşebbüs ve bireylere kötü davranmak' suçlamasıyla Çalışkan'ın müebbet hapis cezasıyla yargılanması istendi. İfade alınması için Çalışkan'a tebligat çıkarıldı. Dava tarihi Çalışkan'ın ifadesinden sonra belirlenecek.
Asker ve vatandaşa ayrı dava
Ahırlı Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan diğer iddianameye göre olayda yer alan askerler ve vatandaşlar karşılıklı mukavemet ve suimuamele suçlamalarından yargılanacak. Çalışkan Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde, vatandaşlar ve olaya karışan askerler Ahırlı Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.
Akkise'de 8 Ağustos'ta 'Huzur Operasyonu'nda kimlik kontrolü yapan üstçavuş Recep Karabacak komutasındaki jandarmalar gençlerle tartıştı. Gerginliğin artması üzerine askerler geri döndü.
25 dakikada 975 mermi
Daha sonra Çalışkan komutasındaki 50 asker Akkise'ye gitti. Tartışma itiş-kakışa dönüşünce Çalışkan, askerlere ateş emri verdi. Bir hafta sonra askere gitmeye hazırlanan gençlerden 21 yaşındaki Hasan Gültekin jandarma kurşunuyla ölürken,
Sami Tokmak, Halil İbrahim Erkul ve Kemal Candan kurşunla, iki kişi dipçik darbeleriyle
yaralandı. 25 askerin de yaralandığı olayda jandarmanın 25 dakikada 975 mermi sıktığı belirlendi.