Akkız inek üçüz doğurdu

Akkız inek üçüz doğurdu
Akkız inek üçüz doğurdu

Recep, Şaban ve Ramazan adlı buzağılara nazarlık takıldı.

İneklerde ender olarak görülen çoklu doğum yapan Akkız, üç buzağı sahibi oldu

VEHBİ SARIHAN

MANİSA - Sarıgöl İlçesi'ne bağlı Çanakçı Köyü'nde İbrahim Karaca'nın baslediği Holstein ırkı ‘Akkız’ adlı ineği bir batında üçüz doğurdu. ‘Akkız’ın Regaip kandili gecesi doğum yaptığını belirten İbrahim Karaca, yavrulara ‘Recep, Şaban, Ramazan’ adlarını verdi. Veteriner Osman Öncü ise ineklerde bir batında çoklu doğumlara çok ender rastlandığını söyledi.
Sarıgöl'e bağlı Çanakçı Köyü'nde çiftçilik ve besicilik yapan 49 yaşındaki İbrahim Karaca'nın ineği önceki gün bir batında üçüz yavru doğurdu. Besihanede tek başına üçüz dünyaya getiren ‘Akkız’ın ve yavruların sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirten İbrahim Karaca, “Yıllardır besicilik yapıyorum. Akkız bugüne kadar beş doğum yaptı. Bunların dördünde tek buzağı verdi. Beşinci doğumda ise üçüz verdi. İlk kez üçüz buzağımız oldu, yavruları görünce inanamadım. Köyde olayı duyanlar evimize üçüzleri görmeye geliyorlar. Şu anda üçüzleri biberonla besliyorum. Sürekli veteriner kontrolünde tutuyoruz” dedi.


‘RECEP, ŞABAN, RAMAZAN’
İbrahim Karaca’nın eşi 46 yaşındaki Nazire Karaca da, üçüz buzağılarının Regaip Kandili gecesi dünyaya geldiğini belirterek, “Bu nedenle üçü de erkek olan buzağılarımızın ismini ‘Recep, Şaban ve Ramazan’ koyduk. Üçünün de boyunlarına nazarlık taktım. Üçü de çok sağlıklı iki ay sürekli biberonla süt vereceğiz” diye konuştu.
Veteriner Osman Öncü ise ineklerin bir batında çoklu doğum yapmasının çok nadir görülen bir durum olduğunu belirterek, “Meslek hayatımda ender olarak ikiz buzağıya şahit oldum, ancak üçüzüyle ilk kez karşılaştım. Bu olay milyonda bir rastlanan bir durumdur” dedi.(dha)