Akman ve Arınç cephesi kızıştı

Akman ve Arınç cephesi kızıştı
Akman ve Arınç cephesi kızıştı

Polemiği Arınç?ın bir süre önce ?Akman?dan RTÜKBaşkanlığı?ndan ayrılmasını istedim? sözleri başlattı. Akman bu sözleri yalanladı. FOTOĞRAF: CÜNEYT KARADAĞ / AA FOTOĞRAF: BARIŞ ÜNAL / AA

Akman'ın Habertürk'e demeci: Arınç benden istifamı istemedi. Başbakan arkamda. Avukatı: Akman 'Başbakan arkamda' demedi. Arınç: Başbakan kimseye kefil olmaz

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından, RTÜK Başkanı Zahit Akman’a ‘çekil baskısı’devam ederken ortaya ilginç bir polemik de çıktı. Akman’a, “İstifa etmek erdemli bir davranış olur” diyen Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kimseye kefil olmayacağını söyledi. Akman ise, HaberTürk gazetesine verdiği demeçte, kimsenin kendisinden istifasını istemediğini öne sürdü.
Deniz Feneri e.V. davasında ‘nitelikli dolandırıcılık’ yaptığı öne sürülen Akman için Arınç, HaberTürk TV’de katıldığı programda, “Halk nazarında RTÜK Başkanı ile ilgili olarak Deniz Feneri bağlantısı artık kurumları yıpratır hale gelmiştir. Ben sizin görevinizden ayrılmanızı istiyorum. Ayrılsanız iyi olur” dediğini aktararak, sözlerini şöyle sürdürmüştü:
“Bana ‘Ben de aynı kanaatteyim’ dedi. Ben de dedim ki; bu ithamlar sizi yıpratıyor, kurumunuzu yıpratıyor, hükümeti yıpratıyor.”
Bunun üzerine dün Habertürk Gazetesi’nden Balçiçek Pamir’e konuşan Akman, kendisine böyle bir şey söylenmediğini belirtti. Haberde Akman’ın şu sözleri aktarıldı:
“Bugüne kadar kimse istifamı istemedi. (Arınç) Benim istifamı istemedi. Ona hayırlı olsun ziyaretine gitmiştim, konu olaylardan açıldı. O da bana, bu süreç içinde istifa etmeyi hiç düşünüp düşünmediğimi sordu. “Hayır” dedim. “Görev sürem bitince aday olmayı düşünmüyorum” diye ekledim. Zamanı gelince her şeyi anlatacağım. Başbakan arkamda olmasaydı, beni desteklemeseydi, ben bugün bu koltukta oturabilir miydim?”

Avukatı yalanladı
Ancak habere hemen yalanlama geldi. RTÜK Başkanı Akman’ın avukatı Ali Yıldız, yaptığı açıklamada, ‘müvekkilinin Pamir’le yaptığı görüşme sırasında söylemediği bazı ifadelerin söylenmiş gibi yazıldığını’ savunarak, “Sayın Akman, bu görüşme sırasında sayın Başbakan’la ilgili olarak bir yorumda bulunmamıştır. Kesinlikle söylenmemiş sözleri, yalan ve iftirayla, söylenmiş gibi göstermek çirkin bir polemiği başlatma gayreti” dedi. 

Arınç’tan yanıt geldi
İzlanda’da resmi ziyaret için bulunan Arınç da dün gelişmeler üzerine bir basın toplantısı düzenledi. Arınç, “Bir gazetede RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın bir konuşmasına rastladım” diyerek, özetle şunları vurguladı:
“Haberi tam olarak okuduğumda sayın Akman’ın sözleriyle benim o günkü açıklamamın çok farklı olmadığını görebiliyorum. Ancak bir iki konuyu düzeltmem gerekebilir. Bunlardan bir tanesi şudur: Ben hayatımda yargısız infazdan yana değilim. Ancak görüyorum ki özellikle medyanın bir kısmında sürekli olarak yayınlar yapılıyor. Bunlar sadece ithamdır. Mecbur değilsiniz ancak etik açıdan bir şey talep ediyorum. O da sizin  başkanlık görevinizden ayrılmanızdır. Çünkü böyle bir şey erdemli bir davranış olur. Bu yargının da işini kolaylaştırabilir. Sayın Akman tabii ki suçlu olduğunu kabul etmiyor. Ancak benim siyasi açıdan ve etik açıdan böyle bir görevden ayrılmasının faydalı olacağını söylemem karşısında bunu teyit eden beyanda bulunmuştu. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu gibi durumlarda görevden ayrılma veya istifa etmek erdemli bir davranış olur.
Bazıları onu neden görevden almadığımızı bize soruyor. Bir defa bu yasal olarak mümkün değil. Böyle bir şey mümkün olsaydı nasıl davranırdım onu söylemiyorum. Söylediğim tek şey benim kendisine görevden ayrılmasını teklif ettiğimdir.  Ben Başbakanı çok iyi tanıyorum. O da güvendiği    bürokratları ve siyasetteki yol arkadaşlarını hiçbir zaman terk etmez onların arkasında durur. Yine bildiğim bir konu Başbakan siyasette kimseye kefil olmaz. Dolayısıyla bu güven aynı zamanda kefillik anlamında kabul edilemez. Sayın Akman’ın kendini savunmak içgüdüsüyle ve biraz da duygusal anlamda açıklama yaptığını düşünüyorum. (Radikal/aa)