Akman'ın Başbakan zırhı kaldırıldı

ANKARA - Danıştay, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, yargı kararını uygulamadığı gerekçesiyle RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da aralarında bulunduğu, sekiz kurul üyesi ve beş bürokrat hakkında ‘soruşturma izni verilmemesi’ kararını kaldırdı.
Görevden alınan, ardından da göreve iade davası açan eski RTÜK Daire Başkanı Cengiz Özdiker, hakkındaki ‘yargı kararlarının uygulanmadığı’ gerekçesiyle Başkan Akman, Başkanvekili Vahap Darendeli, üyeler Davut Dursun, İlhan Yerlikaya, Taha Yücel, Paşa Yaşar, Şaban Sevinç, Arif Merdol ve Mehmet Dadak ile beş bürokrat hakkında şikâyette bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, bu kişilerin yargılanmasına karar verdi. Ancak, 10 Temmuz 2008’de yürürlüğe giren yasaya eklenen bir hükümle, üyelerin yargılanması Başbakan’ın tasarrufuna bırakıldı. Yargılama durduruldu ve dosyanın gönderildiği Başbakan Erdoğan, Deniz Feneri soruşturmasıyla adı gündeme gelen Zahid Akman’ın da aralarında bulunduğu kişiler hakkında soruşturma izni vermedi.
Karara itiraz edilmesi üzerine dosyayı inceleyen Danıştay 1. Dairesi, Erdoğan’ın 10 Kasım 2008 tarihli ‘soruşturma izni verilmemesi’ne ilişkin kararını kaldırdı. Kararda, “İlgililere isnat edilen eylemin, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu anlaşıldığından, itirazların kabulüyle...” denildi. (Radikal)