Akman'ın mumu bir günde söndü

RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın eksik belgeyle tekzip kararı aldırdığını ortaya çıktı


Açıklanan son belgeye göre, RTÜK Başkanı Akman, Almanya'ya girişine engel olmadığına dair orijinal olmayan, bir paragrafı gizlenmiş ve Türkçe çevirisi yapılmış belgeyle 18 Eylül 2008 yılında Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurdu ve bu belgeyle tekzip kararı aldırdı.

Hatta, söz konusu tekzip kararı Hürriyet gazetesinde 7 Ocak 2009 tarihinde yayınlandı. (Dosya no: 20081229 Tekzip / Yer: Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi).

Akman, Almanya'nın Main Taunus Kaymakamlığı Yabancılar Dairesi'nden alarak kamuoyuna açıkladığı belgede eksik olduğunu dün kabul etmiş, ancak belgeyi hiçbir resmi kurumla paylaşmadığını öne sürmüştü.

Akman, "Hiçbir resmi kuruma verilmeyen, hiçbir resmi kurumla paylaşılmayan, tamamen kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik ve şahsım tarafından istenen bir belgede herhangi bir tahrifat yapılmadan kamuoyuyla bilgi paylaşılmasına rağmen, açıklamadığım ikinci paragrafı sanki belgede bir tahrifat yapılmış gibi kamuoyuna sunuyor olmayı bu insanlar nasıl içlerine sindiriyorlar anlayabilmiş değilim" demişti.

Bu son belgeyle, Akman'ın dün kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ve gerçeği gizlediği ortaya çıkmış oldu.

OLAYIN GELİŞİMİ
Zahid Akman söz konusu belgeyi 2008 yılının Eylül ayında Almanya'nın Main Taunus Kaymakamlığı Yabancılar Dairesi'nden almıştı. Belgeye göre, Akman'ın Almanya girişinde bir yasak ya da tedbir kararı yoktu.

CNN TÜRK bu belgenin orijinal olup olmadığını Main Taunus Yabancılar Dairesi'ne sordu. Gelen yanıt tam 4 gündür Türkiye'nin gündemini işgal ediyor. Belge orijinal değildi, bazı bölümleri çıkarılmıştı.

Bu gelişme üzerine, Zahid Akman ve avukatları Alman makamlarından alınan resmi belgenin bir bölümünün çıkarılarak basına ve kamuoyuna dağıtıldığını kabul etti. Gerekçe özel hayattı. Oysa belgenin gizlenen bölümünde Akman'ın Almanya'ya gelmesi halinde yabancılar polisi ile irtibata geçmesi gerektiği uyarısı vardı. Akman bu uyarıyı özel hayat olarak yorumlamış ve resmi belgeden çıkartmıştı.

Akman yaylım ateşi açmıştı

Tüm bu gelişmeler üzerine RTÜK Başkanı Zahid Akman, dün bir açıklama yaparak, belgenin orijinal olmadığı haberinin "külliyen yalan" olduğunu söylemiş ve "İki paragraflık belgenin bir paragrafı zaten konunun gündeme gelmesiyle ilgili nedeni açıklayan paragraf olduğu için kamuoyuyla paylaşılmamıştır" demişti.

Akman, kendisiyle ilgili eski iddiaların yeniymişçesine kamuoyuna sunulduğunu, Taraf gazetesinin irtica eylem planı haberinden sonra bu konuların "belli bir yayın grubu" tarafından gündeme getirildiğini belirtmişti.