Akman'ın takipsizlik kararının ardında neler çıktı neler?

Akman'ın takipsizlik kararının ardında neler çıktı neler?
Akman'ın takipsizlik kararının ardında neler çıktı neler?
Almanya'daki kooperatif yolsuzluğu soruşturmasında RTÜK Başkanı Akman'a verilen takipsizlik kararında 'Muhasebe kayıtları doğru tutulmadığı için paranın nereye gittiği bilinmiyor' deniyor. Mağdur avukatları, savcılığın takipsizlik kararını elinde yeterli delil olmaması nedeniyle verdiğini iddia ediyor

 

İSTANBUL - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman'ın avukatları Almanya'daki kooperatif yolsuzluğu soruşturmasında Akman'a takipsizlik kararı çıktığını duyurmuştu, ancak ulaşılan bilgiler, Akman ve avukatlarının gerçeğin bir bölümünü kamuoyu ile paylaşmadığını ortaya koydu.
CNN TÜRK'ün haberine göre Frankfurt Savcılığı'nın takipsizlik kararı doğruydu ama Akman'ın aklandığı gerçek değildi. Zira söz konusu takipsizlik kararı dışında başka suç duyuruları ve bir kamu soruşturması vardı ve takipsizlik kararının gerekçesi bile Akman'ı zan altında bırakabilirdi. Kararda, muhasebe kayıtları doğru tutulmadığı için paranın nereye gittiğinin saptanamadığı belirtiliyor. Ancak, savcılık güveni kötüye kullanma konusunda, bir dengesizliğin de altını çiziyor: "1500 civarı üye var, sadece 7 ev alınmış."
Akman'ın bir dönem yöneticilik yaptığı kooperatif, sonrasında iflas etmiş ve yüzlerce kişi mağdur olmuştu. Akman ve 15 zanlı hakkındaki hazırlık soruşturması da dolandırıcılık, kara para aklama ve güveni suistimal suçlarından yürütülüyordu.


Akman tek sayfasını açıklamıştı


Akman'ın 1 sayfa olarak açıkladığı, aslı 5 sayfa olan takipsizlik kararında çok çarpıcı ifadeler bulunuyor:
- Kooperatifin amacı dışında yapılan ticari işlemlerle zarara uğratıldığını gösterecek muhasebe defterlerinin tam olmadığı
- Kurumun sermayesi hakkında net bilgiye ulaşılmaması nedeniyle sermayeye zarar verildiğinin ispatlanamadığı
- Muhasebe defterleri ve banka hesap defterlerinini eksik ve kooperatif ana hesabının bulunduğu Vakıfbank International AG'deki hesap hareketlerinde çelişki olduğu belirtiliyor.
Söz konusu zanlıların da bir bölümünün ifadesi alınmadı.


Mağdur avukatı: İtiraz ettik


CNN TÜRK Haber Müdürü Rıdvan Akar ve Almanya Temsilcisi Erhan Merttürk'ün sorularını yanıtlayan kooperatif mağduru gurbetçilerin avukatı Erhan Baran, savcılığın takipsizlik kararını elinde yeterli delil olmaması nedeniyle verdiğini, ancak kendilerinin bu karara itiraz ettiğini söyledi. Baran, savcılık gerekçesinde "akla uygun olmayan şeylerin yapıldığını"nın belirtildiğini, ancak yeterli delil toplanmadığı için adeta dava açmaya cesaret edilemediğini kaydederek, "Çünkü savcı mutlaka mahkumiyet kararı çıkmasını ister" dedi.
Baran, itirazları nedeniyle takipsizlik kararının kesinleşmediğini, şimdi konunun bir üst savcıya havale edileceğini, onlar da olumsuz karar verirse konunun istinaf mahkemesine taşınacağını söyledi. İstinaf mahkemesi "dava açılmalıydı" derse, savcılık iddianame hazırlayacak ve dava açılacak.


Mağdurlara çağrı: Belge varsa getirin


Almanya'daki Türk toplumunun kapalı bir toplum olduğuna dikkat çeken Baran, "Bizler bile kendi camiamızda bilgi toplamakta zorlanıyoruz. Şimdi savcılıktan dosya bekliyoruz, ona göre yeni delil sunacağız" dedi. Baran, mağdurların da ellerinde belge varsa mutlaka kendilerine ulaştırmasını istedi.


Mağdur: Akman tek başına değil


Kooperatifin mağdurlarından Hasan Kılıç da Almanya'dan bir kez daha yayına katıldı. Zahid Akman'ı bambaşka bir mekanda ve yönetim kurulu üyesi olmasına rağmen "sadece fahri üyeyiydim" dediği kooperatif için dindarlara propaganda yaparken gören, etkilenen ve para veren Kılıç, şimdi gurbetçilerin 12 milyon avro kaptırdığı tahmin edilen bu kooperatife verdiği parasının peşinde. Kılıç, Akman'ın Kadir gecesi camiye gelerek kendilerine kooperatif kuracağını söylediğini, o dönem kendisinin ismini bile bilmediğini söyledi.
"Bize daha iyi kazanç sağlayacağını söyledi" diyen Kılıç, kooperatife destek için yapılan konuşmalarda din faktörünün etkin biçimde kullanıldığını belirtti.
O dönem kooperatifle ilgili kişilerin odalarında Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını gördüğünü söyleyen Hasan Kılıç, "Zahid Akman tek başına değil, arkasında birileri var. Biz burada mağdur oluyoruz" diye konuştu.

 

 

YENİ BELGELER

 

 

Gazeteci-yazar Ali Gülen Almanya'da yürütülen Deniz Feneri Derneği soruşturmasına ilişkin yeni bilgi ve belgeleri ilk olarak CNN TÜRK aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.  Buna göre Hollanda'da uyuşturucu kaçakçılığından ceza alan Şükrü Gültekin isimli şahsın 1 milyon 290 bin 59 euro'sunu Zahid Akman'ın yönetim kurulunda bulunduğu kooperatifi kuran ana şirket ve yavru şirketinde akladığı tespit edildi.

Ali Gülen Almanya'daki Deniz Feneri soruşturmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Gülen, Deniz Feneri dosyası ile Kooperatif dosyasında Zahid Akman'la ilgili 8 ayrı dosya numaralı soruşturma bulunduğuna dikkat çekti.

Gülen'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

- Zahid Akman'ın avukatları tarafından açıklanan takipsizlik kararına ilişkin belge, Almanya'ya giriş yasağındaki belge gibi üzerinde oynanmış bir belge.

- Gerekçeleri açıklanmadan belgenin arka sayfasındaki mühür 1. sayfaya konulmuş ve savcılığın takipislik kararı verdiği gibi bir izlenim yaratılmıştır ve bu bir suçtur. Kasıtlı yapıldığı ortaya çıkarılırsa yeni bir soruşturma daha çıkar.

- Ayrıca Sayın Akman, Mehmet Gürhan ve kooperatifte birlikte oldukları arkadaşları ile ilgili 8 farklı dosya numaralı soruşturma yürütülmektedir. Bunlardan ikisi Deniz Feneri ile bağlantılı, geri kalanlar ise vatandaşların suç duyuruları neticesinde oluşturulan dosyalar ve polisin yaptırdığı araştırma sonuçlarıyla ilgilidir.

- Yapılan suç duyuruları genellikle "nitelikli dolandırıcılık", "emniyeti suistimal", "kara para aklama şüphesi", "Konut Teşvik Yasası'na aykırılık", "suç işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "suça iştirak etmek"le ilgilidir. Bunların çoğu yüz kızartıcı suçtur. Deniz Feneri dosyası ile Kooperatif soruşturması ana dosyasında yer alan bir polis raporu da daha acı bir tespit te bulunmaktadır.

- Hollanda'da uyuşturucu kaçakçılığından ceza alan Şükrü Gültekin isimli şahsın 1 milyon 290 bin 59 euro'sunu Zahid Akman'ın yönetim kurulunda bulunduğu kooperatifi kuran ana şirket ve yavru şirketinde akladığı belirtilmektedir. Raporda buraya yatırım yaptığı yazılmaktadır.  (CNN TÜRK)