AKP, bedelli askerlikte ısrarlı

AKP hükümetinin, Genelkurmay Başkanlığı'nın "En az 10 yıl gündemimizde yok" diyerek son noktayı koyduğu bedelli askerlikle ilgili ısrarı sürüyor.

ANKARA - AKP hükümetinin, Genelkurmay Başkanlığı'nın "En az 10 yıl gündemimizde yok" diyerek son noktayı koyduğu bedelli askerlikle ilgili ısrarı sürüyor. AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, bedelli askerliğin çıkarılması yönünde hazırladığı yasa önerisinin bu hafta içinde TBMM gündemine alınmasını isteyecek.
İçtüzüğün verdiği hak
Akbulut, devlete 3 milyar euro gelir sağlamayı öngören yasa önerisinin Milli Savunma Komisyonu'nda hiç gündeme alınmadığını söyledi. Bu durumda içtüzüğün milletvekili olarak kendisine verdiği haktan yararlanacağını belirten Akbulut, önerisinin doğrudan TBMM Genel Kurulu'nda ele alınmasını isteme kararı aldığını ifade etti.
AKP Erzurum Milletvekili Akbulut, Genelkurmay'ın, bedelli askerliğin 2013'e kadar olan planlamada yer almadığına ilişkin açıklamasını ise şöyle değerlendirdi:
'Milletvekilleri destekliyor'
"Önemli olan bu konuda Meclis'in ne düşündüğüdür. Ben, yasa önerimin Meclis Genel Kurulu gündemine alınmasını isterken, Meclis'te bu konunun tartışılarak milletvekillerinin görüşünün ortaya çıkmasını istiyorum.
CHP'li milletvekili arkadaşların da bedelli askerliği istediğini biliyorum. Başbakanımız da olabileceğini söyledi. Milletvekillerinin çok büyük bölümü buna destek veriyor.
Bu konuda yapılacak bir oylamada sonucun olumlu çıkacağı kanaatindeyim. Zaten gündeme aldırmamız halinde artık konu Meclis'in işi haline gelir. Ülkemizin ihtiyacı olan bu konu ancak Meclis'te çözümlenir."