AKP fotoğrafına 'fotomontaj' diyenlere AA'dan suç duyurusu

AKP fotoğrafına 'fotomontaj' diyenlere AA'dan suç duyurusu
AKP fotoğrafına 'fotomontaj' diyenlere AA'dan suç duyurusu
Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürlüğü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Sakarya'daki toplu açılış törenine ilişkin AA'nın abonelerine servis ettiği fotoğrafların, çeşitli platformlarda "fotomontaj" olduğunu iddia eden kişi ve kurumlar hakkında hukuksal süreci başlattı.

Radikal.com.tr/AA - Özellikle sosyal medya üzerinde 'fotomontaj' iddialarına yer veren 39 kullanıcı hakkında, "AA'nın şeref ve haysiyetini incitici, onur ve saygınlığını zedeleyici, marka değerine zarar verici" yorum ve değerlendirme yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Dilekçede, tespit edilen 39 kullanıcının, AA'nın adını açıkça zikredip, Ajans fotoğrafına ilişkin somut bir olgu isnadında bulundukları belirtilerek, şüphelilerin kullandıkları ifadelerin Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesindeki "hakaret" suçunu oluşturduğu kaydedildi. Hakaret suçunun alenen işlenmesi durumunda cezanın 1/3 oranında artırılacağının da TCK'da öngörüldüğü hatırlatıldı.

Şüphelilerin ifadeleriyle Twitter adresinde kendilerini takip edenler nezdinde AA'nın şeref ve haysiyetinin zedelendiği vurgulanan dilekçede, sosyal medyada Ajansa karşı düşmanlık geliştirilmeye çalışıldığı da ifade edildi. Dilekçede, bu nedenle sosyal medyadaki ifadelerde "kin ve düşmanlığa tahrik" suçunun unsurlarının oluşup oluşmadığı konusunda da gerekli tahkikatın yapılması istendi.

İddialara yer vererek fotoğrafı kullanan internet siteleri ile ilgili de hukuki işlem başlatan AA Genel Müdürlüğü, suç duyurusunun ardından kişilik haklarına saldırı nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası da açmaya hazırlanıyor.

'AA EKİBİNE SALDIRDILAR'
Bu arada, AA Genel Müdürlüğü, Ankara ve İzmir'deki yolsuzluk protestolarını görüntüleyen AA fotomuhabiri ve kameramanına yapılan saldırılarla ilgili yasal sürecin takipçisi olacağını duyurdu. AA Hukuk Müşavirliği, muhabirlerin görevlerini yapması sırasında uğradıkları saldırılar nedeniyle failler hakkında tehdit, hakaret ve yağma suçlarından da işlem yapılması için gerekli hukuki işlemleri başlattı.

Ankara'daki gösteriyi görüntüleyen foto muhabiri Rauf Maltaş'ın, eylemcilerin saldırısına uğradığı saldırganların pankart sopalarıyla vurdukları Maltaş'ın, fotoğraf makinesi ve cep telefonunun kırıldığı açıklanmıştı. Maltaş, Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek, saldırganlar hakkında şikayetçi olmuştu.

İzmir'deki gösteriyi görüntüleyen AA kameramanı Hüseyin Kanber'in de kamerasının kırılmaya çalışıldığı duyurulmuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116881511688158

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bariz renk farlılıkları var. - ahzap

  Image Error Level Analyser programınını yazanlarıda şikayet edebilirler,neden programınız bizim fotoğraflarımızda renk farklılığı gösteriyor diye.

  foto - nikbinliks

  fotoğrafı ortadan ikiye bölersek ikinci bölüm deki insanlar sanki fazla küçük görünüyor.hakikaten öyle bir tuhaflık var.bu durum nedeni ile bazı yorumlar yapılmış olabilir.AA nın işi abartması anlaşılır gibi değil.

  Bindirme desinler - ohabey

  Fotografina montaj demek yerine katilanlara bindirme dersiniz. Sorarlarsa da Basbakandan ogrendik dersiniz. O zaman pesinizi birakirlar. Yok sozumu geri aldim. Birakmazlar cunku Basbakan'in kendisi ve cevresi icin yasal ayricaliklar var.

  AA - gazetey

  fotomontaj fotomontaaj fotomontaaaaaaaj....kaçın çocuklar AA geliyor.

  Yarasi Olmayan... - user1107643

  Yarasi olmayan gocunmaz! Demek ki harbiden de fotomontajmis!

  AMA fotomontaj oldugunu da yalanlayamıyorlar.. - Sevgihortumu

  Dilekçe Anadolu Ajansın "şeref ve haysiyetine" "hakaret" "kin ve düşmanlığa tahrik" suçunun unsurlarının oluşup oluşmadığı konusunda gerekli tahkikatın yapılması istiyor.. "abi orada durumlar nasıl, bizi kollar mısınız?" kips ;)demekteler. Kendileri montajladıklarını gayet iyi biliyorlar: Ön saftaki ilk bayrak dizisinin ardından perspektif bir anda uzağa kesmiş.. flu, küçük, bulanık, uzun ve iriler önde, kısa ve minyonlar arkada dizilmiş, tam da o sırada oradan bulut geçmiş.. "ama eden bir anda bulanıklaşmışlar perspektif çizgisinden daha da uzaktalar?" dedirtmekte. Aynı imaj kümeleri de birbirini tekerrür ediyor.. hadi o zaman gerçek çözünürlükte gerçek boyutunu da yayınlasınlar, çünkü google görsellerden resmin çakışanlarını aratınca bulunabilen en yüksek çözünürlük 670x390 ki o bile tam net renderlanmamış. Alenen fotomontaj. Hamdolsun sahtekarız!..

  büyüksün AA - benruhibey

  Sizin fotoğraflarınızı alıp üstüste bindirip montajlayanlara söylüyorlar.ama gene de helal size.hak edene hemen haka dansını yapıştırın.bırakın işi gücü twitlerde facebooklarda çoluğun çocuğun peşine düşün.yaranabilmek için büyüklerinize ben daha fazlasını yaptım diyin.ennn çok ben sevdim seni yüce başbakanım.