AKP Grup Başkanvekili Ergün'e 100 bin TL'lik tazminat davası

CHP MKYK üyesi Ali Kılıç, geçen hafta açıkladığı Almanya'daki Deniz Feneri e. V davasının dosyasıyla ilgili kendisine suçlamalarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası açacağını bildirdiANKARA - CHP MKYK üyesi Ali Kılıç, geçen hafta açıkladığı Almanya’daki Deniz Feneri e. V davasının dosyasıyla ilgili kendisine suçlamalarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası açacağını bildirdi. Kılıç, Deniz Feneri davası dosyasının Türkiye’ye ulaştığını belirterek “Bu davadan Türkiye’de ne çıkar bilemeyiz ancak Almanya’da Deniz Feneri ve Kooperatif davası daha çok konuşulacak ve can yakacakö dedi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ise 170 gün aradan sonra Deniz Feneri dosyasının nihayet Türkiye’ye geldiğini belirtirken, olası delillerin karartılabileceğini bu nedenle de daha önce ilgili bakanlardan yeterli cevap alamadıkları bazı soruları Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ileteceklerini söyledi.
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ve CHP MKYK Üyesi Ali Kılıç Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında dün Türkiye’ye ulaşan Deniz Feneri e. V davası dosyasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kılıç Deniz Feneri davasını CHP olarak yakından takip ettiklerini belirterek “Dosyadaki belge ve bilgilerden alıntılar yaparak bu soygunun Türkiye ayağına vurgu yapmış ve Türkiye’de adı geçen Zekeriya Kahraman, Zahit Akman, Mustafa Çelik ve İsmail Karahan’ın AKP kadrolarıyla yakın ilişkiler içerisinde olduklarını, bu nedenle himaye edildiklerini ve yine iddianameye dayanarak toplanan paralarla Türkiye’de AKP siyasetini finanse ettiklerini açıklamıştıkö dedi. Yaptığı açıklamalardan rahatsız olan Başbakan, Adalet Bakanı, AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün ve RTÜK Başkanı Zahit Akman’ın halkın gözünü baka baka gerçekleri saklamaya çalıştığını savunan Kılıç, Akman’a “Başbakan’ın gölgesinden çık, Almanya’ya gidelim o zaman gerçekler ortaya çıkarö diye seslendi.

“HAKKIMDAKİ İDDİALAR YALAN TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM”
Dosyanın artık Türkiye’de olduğunu belirten Kılıç, “Sonucu hep beraber göreceğiz. Bu davadan Türkiye’de ne çıkar bilemeyiz ancak Almanya’da Deniz Feneri ve Kooperatif davası daha çok konuşulacak ve çok can yakacaktır” dedi. AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün’ün hakkındaki iddialarına da yanıt veren Kılıç, Ergün’e iddialarını ispatlamak üzere 3 gün süre verdiğini ancak bu sürede herhangi bir delil ortaya koymadığını kaydetti. Kılıç, “Bu nedenle Türk halkını yanlış bilgilendirdiği, hakkımda aslı astarı olmayan iddialarda bulunan AKP grup Başkanvekili Nihat Ergün ve dolayısıyla AKP hakkında 100 bin TL değerinde maddi ve manevi tazminat davası açıyorum. AKP yöneticilerinin yalan, iftira ve inkara dayalı açıklamalarının hesabını yargıda sorarken, kendilerine sorular da soracak ve bu soruların ısrarlı takipçisi olacağız” diye konuştu.

SORULAR CUMHURİYET SAVCILIĞINA İLETİLECEK
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ise 170 gün aradan sonra Deniz Feneri dosyasının Türkiye’ye ulaştığını belirterek, olası delillerin karartılabileceğini söyledi. Bugüne kadar ilgili bakanlara sordukları sorulara yeterli cevaplar alamadıklarını söyleyen Okay, bu soruları Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal ettireceklerini ve Alman makamlarından bilgi alınmasını isteyeceklerini bildirdi. Okay, Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilecek soruları ise şöyle sıraladı:
“Almanya Vakıfbank Şubesi 25 Nisan 2007 tarihinde basıldıktan sonra Vakıfbank Genel Müdürlüğü bir soruşturma başlattı mı? Bu baskın niçin yapıldı? Türkiye’nin itibarını zedeleyen bu baskından sonra ne gibi diplomatik girişimlerde bulunuldu? Hükümetin bankalardan sorumlu Devlet Bakanı yurtdışında bir Türk bankası neden basılır deyip bir inceleme yaptırdı mı? Deniz Feneri ile ilişkili kişiler Almanya Vakıfbank şubesinden ne tutarda kredi kullandı? Bu krediler hangi tarihlerde kimler ya da hangi şirketler üzerinden geri ödendi? Kredi alınması ve geri ödenmesine ilişkin süreçte, kara paranın aklandığına ilişkin iddialar incelendi mi? Deniz Feneri Almanya’daki merkezine hangi kırmızı pasaportlular gitti? Bunlar arasında bakanlar da var mı? Başbakan’ın oğlu Deniz Feneri’nin Almanya’daki merkezine gitti mi? Zahit Akman Mehmet Gürhan’a genel vekaletname verdi mi? Akman kurduğu şirketlerin ana sermayesini nereden buldu? Akman OFWG adlı kooperatif adına Hilton otelinde kaldı mı? Almanya’nın Darmstadt kentinde uyuşturucu ve kara para aklama dosyasında adı geçen Şükrü Gültekin, Zahit Akman’ın Genel Müdürü bulunduğu ASSPLAN şirketinin kardeş kuruluşu olan ASSTEAM’e 1 milyon 290 bin avro para gönderdi mi? (anka)