AKP infaz önerisine sıcak

Başbakan Erdoğan, cezaevindeki DEP'lileri kurtarmak için CHP'nin yaptığı
İnfaz Yasası'nda değişiklik önerisine sıcak yaklaştı:
"Değerlendirilebilir."
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - CHP'nin, yeniden yargılanma sonucu yine 15 yıl hapis cezasına çarptırılan eski DEP milletvekillerini kurtarmak için İnfaz Yasası'nda değişiklik önerisine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sıcak yaklaştı. Erdoğan, "Değerlendirmeye açık bir konudur" dedi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, CHP'nin yasa teklifine "İyi olur" diye yanıt verdi.
Pazartesi görüşecekler
DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ı cezaevinden kurtarmak amacıyla CHP'nin İnfaz Yasası'nda değişiklik hazırlığı AKP'yi de harekete geçirdi. AKP yönetimi, konuyu pazartesi günü yapılacak Merkez Yürütme Kurulu'nda ele almaya karar verdi.
Başbakan Erdoğan, dün, 23 Nisan törenleri için geldiği Meclis'te gazetecilerin CHP'nin girişimine ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, şunları söyledi: "Aramızda henüz böyle bir şeyi görüşmedik. Tek başıma benim değerlendirmem yanlış olur. Arkadaşlarla birlikte değerlendirebiliriz. Değerlendirmeye açık bir konu."
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, CHP'nin teklifi için, "İyi olur, memnun oluruz" diye konuştu. Diğer AKP'liler şunları söyledi:
Dengir Fırat (Genel Başkan Yardımcısı): Bu konuyu pazartesi günü, partimizin merkez yürütme kurulunda ele alırız.
Haluk İpek (Grup Başkanvekili): Bu konuyu henüz kendi aramızda oturup, görüşmedik.
Şaban Dişli (Genel Başkan Yardımcısı): İşin hukuki boyutunu çok fazla bilmiyorum. Ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu konuda aldığı kararlar var. Bu nedenle bu konunun çözümlenmesi gerekir. Zaten eski DEP milletvekili cezalarının da büyük bir bölümünü çekti. Onları Avrupa'da kahraman yapmanın anlamı yok. Ama yargıya da müdahale edilemiyor. CHP'nin teklifini görmek gerekir."
İhsan Arslan (Diyarbakır Milletvekili): İnfaz Yasası'nda adil olmayan bir uygulama olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla yanlışlıkları düzeltmek için yasa değişikliği yapılması çok iyi olur. DEP'lilerin de bundan istifade etmeleri her kesimi rahatlatır.
CHP ne istiyor?
Yürürlükteki Ceza İnfaz Yasası'na göre, adi suçluların cezasının beşte ikisi, terör suçlularının cezasının dörtte üçü infaz edilmekte. CHP, adi suçlar ve terör suçlarının eşit şekilde infaz edilmesini, adi suçlunun da siyasi suçlunun da beşte iki oranında cezasını çekmesini istiyor. CHP, yasa teklifiyle İnfaz Yasası'na eşitlik getirilmesini öneriyor.