AKP-MHP fena kapıştı

Pankart açıldı
Kürt sorunuyla ilgili açıklamasından dolayı milliyetçi kesimin eleştirdiği Başbakan Erdoğan, ülkücü tepkisiyle karşılaştı. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'ne katılan Erdoğan konuşurken MHP'liler 'Apo-Tayyip el ele' sloganı atıp, 'Kürt sorunu değil Tayyip sorunu var' pankartı açtı.
50 vekil katıldı
50 milletvekilinin de katıldığı şenlikte partililer arasındaki yumruklaşmalar güçlükle önlendi. MHP lideri Bahçeli protokoldeki yerine oturmadı. Protestolar yüzünden konuşması sık sık kesilen Erdoğan da
"Kardeşlik çağrısı yapıyorum. Dikkate almayanlar bırakın bağırsın" diye tepki gösterdi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi

BİLECİK - Geleneksel 'Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri' bu yıl AKP ile MHP arasında gerilime sahne oldu. Şenliklere Başbakan ve eşi Emine Erdoğan, sekiz bakan, parti yöneticileri, milletvekilleri, AKP il başkanları, MHP lideri Devlet Bahçeli, MHP yöneticileri, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve AKP ile MHP'liler katıldı.
AKP ve MHP'nin gösterisine sahne olan şenlikte ağırlık AKP'lilerdeydi. Bahçeli'nin de kurmaylarıyla katıldığı şenlikte Ülkü Ocakları'ndan bir grup, ellerinde dev bir bayrak ve pankartlarla Erdoğan ve AKP'ye karşı protesto gösterisi yaptı. Bahçeli, çadırları gezerek Erdoğan'ın protokoldeki yerini almasını bekledi. Ancak kendisi protokolde ayrılan yere değil, protokole yakın bir sandalyeye oturdu, Erdoğan'ın konuşmasını alkışlamadı, karşılaşmaktan da kaçındı.
Karşılıklı sloganlar atıldı
MHP'liler, 'Türkiye'yi satanı biz de satarız', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Türkiye Türktür Türk kalacak' 'Tayyip-Apo el ele' ve Bahçeli'ye yönelik 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganları attı, 'Kürt sorunu değil Tayyip sorunu var' pankartı açtı.
AKP'liler de, 'Kıskananlar çatlasın' ve Erdoğan'a yönelik 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganıyla karşılık verdi. Hükümeti istifaya çağıran MHP'lilerin sloganları yüzünden Erdoğan, konuşmasını güçlükle yaptı, ancak yanıt vermeyi de ihmal etmedi. Erdoğan, "Vatandaşlara sesleniyorum, bırakın onlar istediği gibi bağırıp dursun, sizi sükunete davet ediyorum. Kardeşlik, birlik, beraberlik çağrısı yapıyorum. Bunu paylaşmayanlar bırakın bağırsın" dedi.
Erdoğan MHP'yi eleştirdi
Erdoğan'ın bu sözleri, Bahçeli'nin bulunduğu bölümden de tepki aldı. Buradaki MHP'liler Erdoğan'ı bağırarak protesto etti. AKP'lilerin karşılık vermesi üzerine iki partinin yandaşları yumruklaştı. Araya girenler kavganın büyümesine engel oldu. Erdoğan'ın konuşması sırasında alana atlayan bazı göstericiler gözaltına alındı.
Konuşmasında MHP'ye sert eleştiriler yönelten Erdoğan şunları söyledi:
"Biz, kardeşi kardeşe düşüren bir felsefenin değil, insanı yaradandan ötürü seven bir medeniyetin devamıyız. Biz, fesat çıkaranlara, nifak tohumu ekenlere her zaman karşı çıktık.
'Nifak tohumu ekenler...'
Hiçbir zaman kavmiyet, kabile davası gibi cahiliye devirleri kavramları, ayağımıza zincir olamadı. Bizim tarihimizde ortaçağ karanlığı, engizisyon mahkemeleri yok.
Nifak tohumları bu topraklarda hayat hakkı bulamıyor. Millete ideolojik at gözlükleriyle, cahiliye dönemi kavramlarıyla bakanlar, tarihe kadavra gibi bakanlar, bu milletin ruhunu, idrakini anlayamaz.
Kardeşliğimizi bozmak isteyenleri lanetliyorum. Çatışma alanlarını değil, uzlaşma alanlarını, kardeşlik zeminini yükselteceğiz. Provokatörler, provokasyonlarıyla baş başa kalır ve er ya da geç deşifre olurlar.
Umutsuzluktan beslenenler, çağımızın etkin araçlarıyla tahrikler, provokasyonlar tasarlayabilir, ama kan ve can kardeşi olmuş bu milletin ruh köküne nifak sokamazlar.
Birileri gücümüzü kılıçtan aldığımızı, baskıyla bir arada durduğumuzu zannedebilir. Bunlar dönüp tarihimizi okusunlar. Gücümüzün kılıçtan değil, birlik ve beraberlikten olduğunu görürler. Kardeşlik ruhunu zedeleyenlere Allah fırsat vermesin."
Sezer'den birlik çağrısı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise, şenlik için yayımladığı mesajda 'birlik' çağrısı yaptı. Sezer, şöyle dedi: "Türk ulusunu üstün kılan, birlik ve beraberliğinin yanı sıra geçmişine olan bağlılığı ve saygısıdır. Böylesine zengin birikimi ve barış kültürü olan ulusumuzun huzur ve birliğini kimse bozamayacak. Ulusumuz, sağduyusuyla, kışkırtmalara karşı birbirine daha sıkı sarılarak bölünmez tümlüğünü koruyacak."


    http://www.radikal.com.tr/7571927571920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.