AKP: MHP ırkçılık ve bölücülük yapıyor, siyasetinin ana ekseni terör

AKP: MHP ırkçılık ve bölücülük yapıyor, siyasetinin ana ekseni terör
AKP: MHP ırkçılık ve bölücülük yapıyor, siyasetinin ana ekseni terör

(Soldan sağa) AKP?li Bozdağ MHP?yi görgüsüzlükle suçladı. MHP?li Paçacı ?Masaya oturmayacağımızı söylemiştik? dedi. CHP?li Öymen: ?İktidarın oyunu bozuldu.?

AKP'den MHP'ye ağır sözler: 'Yaptıkları milliyetçilik değil, ırkçılık; milleti bütünleştirmek değil bölücü bir yaklaşım.' MHP: 'Görüşme yapmayacağımızı açıklamıştık.' CHP: 'Muhalefetin tavrı iktidarın oyununu bozdu, DTP ile kucak kucağa kaldılar'
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

Bahçeli’nin Köşk’ü reddetmesine AKP tepkili, CHP ise MHP’ye Köşk seçimini hatırlattı: Gül’ü siz seçtirdiniz
ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle görüşme talebinin reddedilmesine AKP “MHP kanın durmasından neden rahatsız. Acaba siyasetinin ve hamasetinin ana ekseni terör olduğu ve bu oyuncak elinden alınacağı için mi endişe duymaktadır” diyerek tepki gösterdi. CHP ise AKP’nin destek bulamayınca DTP ile ‘kucak kucağa’ kaldığını ifade ederken, MHP’ye de bir hatırlatmada bulundu “Gül’ün seçilmesini sağlayan parti olmuştunuz.” DTP ise CHP ve MHP’yi savaş istemekle suçladı.
MHP lideri Bahçeli’nin ‘Kürt açılımına devam’ diyen MGK’yı hedef almasından sonra, Cumhurbaşkanı Gül’ün kendisini arayarak görüşmek istediği ancak Bahçeli’nin bunu reddettiği ortaya çıkmıştı. Açılım kavgası kızışırken, siyasetteki son tepkiler şöyle:

‘İhanet ölçer alet mi var?’
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: “Türkiye en önemli sorunlarından birinin çözümünü konuşuyor, tartışıyor. Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet ‘Çözün’ diyor, MGK ‘Çözüm çalışmalarına devam’ diyor, sivil toplum ‘Çözün’ diyor. Ama MHP ‘Kan dursun, gözyaşı dinsin, ülkenin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü pekiştiren kişilerin ve toplumun huzur, refah, güvenlik ve mutlulutuğuna yönelik proje sürdürülsün’ diyen herkesi ve bu görüşlere katılan devlet kurumlarını vatana ihanetle suçluyor. MHP’nin yaptığı milliyetçilik değil, ırkçılıktır; milleti bütünleştirmek değil, milleti karşı karşıya getiren bir bölücü yaklaşımdır. MHP’nin elinde sanki bir ihanet ölçer alet var, gelene gidene hain damgası yapıştırıyor. Bir ülkede siyaset yapan bir parti, ülkenin Cumhurbaşkını’nı, MGK’sını, hükümeti ihanetle itham edecek kadar bir cüreti kendinde görebiliyor. Bu sağlıklı bir ruh halinin görüntüsü olamaz, ancak hastalıklı bir yapının dışavurumu olabilir. MHP kanın durmasından neden rahatsız? Terörün bitmesinden neden huzursuz? Acaba siyasetinin ve hamasetinin ana ekseni terör olduğu ve bu oyuncak elinden alınacağı için mi endişe duymaktadır? Yoksa istismar edeceği şehit cenazeleri bundan sonra olmayacak diye telaşa mı kapılmaktadır? Devletin kurumlarına hakaret etmek, onları itham etmek, reddetmek hangi törede var? Bu görgüsüzlük ve kabalık, törelerimizin değil, cehaletin tasvip edebileceği bir yaklaşımdır.”

‘Birlik her şeyin üstünde’
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı: “Bu süreç her şeyden önce Türk kimliğinin dışında yeni bir kimlik yaratılarak milletin ayrıştırılması ve bu arada başlangıçta özerk bir bölge ve sonuçta devlete gidecek yolun taşlarının döşendiği bir süreçtir. MHP olarak biz ülkenin birliği ve bütünlüğünün her şeyin üstünde olduğunu ve bunu temin etmenin, başta hükümetin, siyasetin, medyanın ve toplumun her kesiminin görevi olduğu kanaatindeyiz. Daha önce sayın Genel Başkanımız da bu süreçle ilgili olarak herhangi bir görüşme yapmayacağını, masaya oturmayacağını ifade etmişti. Maalesef, bu süreç PKK terör örgütünün taleplerinin masaya yatırıldığı ve gayriresmi görüş alışverinde bulunulduğu bir süreçtir. MHP, bu sürecin içinde olmaz ve bu süreci de tartışmaz. Bu açıdan İçişleri Bakanı’na randevu verilmemiştir ve akabinde Cumhurbaşkanı’nın görüşme talebi de yine aynı gerekçeyle reddedilmiştir.”

‘DTP ile kucak kucağa kaldılar’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: “Son gelişmeler ışığında Obama’nın Meclis’te yaptığı konuşmayı bir kere daha okuduğumuz zaman Amerika’nın nasıl bir model önerdiği ortaya çıkıyor. Bu modelle hükümetin bugün izlediği politika örtüşüyor. Türkiye biraz Türkiye dışından yönlendiriliyor. MGK toplantısı ilginç. Eğer, hükümet, Meclis’e söylemediğini, kamuoyuna açıklamadığını MGK’da askerlere söylediyse bu düşündürücü. Eğer onlara da söylemediyse, yani içeriğini bilmeden destek verildiyse bu daha da düşündürücü. Cumhurbaşkanı biraz havayı yumuşatmaya çalışıyor. Çünkü bu tepkiler hükümetin işini bozuyor. Çünkü bunu yapmak için Anayasa değişikliği gerekecek ve Anayasa değişikliğini hükümet kendi başına yapamaz.
MGK bildirisinde ilk kez PKK ile mücadele lafı çıkmaması ilginç. Daha önceki bildirilerde ‘kararlılıkla mücadele’ lafı vardı. ‘Mücadele yolunu bıraktık, biz artık bu işi müzekere yoluyla mı yapacağız?’ demek istiyorlar.
Cumhurbaşkanı bizim Genel Başkanımızı davet etti. ‘Çözüm için çok iyi bir hava var’ laflarından sonra sayın Baykal gitti. Ve ona içeriğiyle ilgili bir şey söylememişti. MHP lideri Bahçeli’nin, Cumhurbaşkanı’nın davetini niçin kabul etmediğini bilemem. Biz onların sözcüsü değiliz. Ama görüldüğü kadarıyla muhalefetin bu sürece gözü kapalı girmemesi iktidarın oyununu bozdu büyük ölçüde. Kala kala bir tek DTP ile kucak kucağa kaldılar.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP, Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlayan parti olmuştu. Seçilmesine önayak olmuşlardı. Şimdi her halde iki kere düşünüyorlardır. Şimdi, ‘Biz ne ettik’ diye düşündüklerini tahmin ediyorum.”

CHP ve MHP savaş istiyor
DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş: “MHP’nin tavrını anlamak mümkün değil. Ortada fol yok, yumurta yok. Hükümetin nasıl bir açılım yapacağını hükümet dışında bilen yok. Dolayısıyla MHP’nin şu anda karşı çıktığı şey, demoktarik çözümün kendisidir. MHP, demokratikleşmeye, barışa karşı çıkıyor. Savaş yanlısı, barış karşıtı bir tutum izliyor. Bize diyorlar ki, ‘DTP, AK Parti’yi destekliyor.’ Öyle bir şey yok, biz sadece sürece destek veriyoruz. Şu anda CHP ve MHP’nin tutumu savaş isteyen tutumdur.”