AKP milletvekilinin töre yorumu!

AKP Bingöl Milletvekili Mahfuz Güler, kadınlara yönelik şiddet ve töre cinayetlerinin dünyanın her yerinde yaşandığını, bu konuların Türkiye'de 'fazla gündeme' getirildiğini savundu.

ANKARA - AKP Bingöl Milletvekili Mahfuz Güler, kadınlara yönelik şiddet ve töre cinayetlerinin dünyanın her yerinde yaşandığını, bu konuların Türkiye'de 'fazla gündeme' getirildiğini savundu. Sivil toplum örgütü Uçan Süpürge'nin TBMM'de düzenlediği toplantıda, BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) kapsamında Türkiye'deki gelişmeler ele alındı.
Toplantıda konuşan Güler, kadınlara yönelik şiddetin ve töre cinayetlerinin sadece Doğu ile Güneydoğu'da değil, dünyanın birçok ülkesinde yaşandığını belirtirken, Türkiye'de konunun fazla gündeme getirildiğini savundu. Güler, Türkiye'de 6 milyon kadının okuma yazma bilmediğini, her gün 100 çocuk ile iki annenin sağlık koşullarından dolayı öldüğünü kaydederken, "Hâlâ sıkıntılarımız çoksa, zaman zaman töre cinayeti işleniyorsa, bizlerin, sizlerin, herkesin yapacağı çok iş var" dedi.
Kota kaliteyi engeller
Mahfuz Güler, toplantıya katılan kadınların, siyasette kadın kotası ile ilgili 'sorularını da "Kota konulsa, hak eden de etmeyen de gelecek. Belli bir kalitede yapmak lazım" dedi.
Çubukçu'dan çiçek benzetmesi
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da, kadın hakları alanındaki gelişmeleri çiçeğin açmasına benzetti ve "Sürecin içindekiler gelişmeleri fazla fark edemez. İleride ne kadar çok mesafe alındığı görülecek. Uygulamadaki eksikliklerin giderilmesi öncelikli hedef. Bunun için kamu, yerel yöneticiler, medya ve özel sektör ile işbirliği gerekmektedir" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7641227641220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.