AKP, 'muharip' sınıftan asker göndermeye karşı

AKP lideri Erdoğan, Türkiye'nin Afganistan'a muharip, yani fiilen savaşacak sınıfta asker göndermesine karşı olduklarını söyledi.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin Afganistan'a muharip, yani fiilen savaşacak sınıfta asker göndermesine karşıyız" dedi.
AKP Kurucular Kurulu, Genel Başkan Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Erdoğan, hükümetin Afganistan'a asker gönderme konusunda ilkeli bir tutum izlediği belirterek şöyle konuştu:
"Atatürk, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' demişti. Şu anda milletin yüzde 80'nin Mehmetçiğin Afganistan'a savaşacak bir güç olarak gitmesini istemiyor. Hükümet, milletin bu tespitlerine saygı duymuyor.
AKP olarak dedik ki, 'insani bir destek olması bakımından sıhhiye birliği gönderebiliriz, bu uygundur' dedik. 'Hatta savaş sonrası durumun karar mekanizmalarında Türkiye'nin yer alması, Afganistan ile ortak paydamızın olması bakımından önem taşır' dedik.
Maalesef Türkiye, Afganistan konusunda gizli gündemi bulunmayan nadir ülkelerden bir tanesidir. Bunalım sonrası Afganistan'da olaşacak rejim konusunda meydanı gizli gündemi bulunan ülkelere terk edip, Afganistan'a karşı ilgisiz kalmamalıyız. Afganistan'a karşı gizli gündemini gizleyen ülkeler, burada müdahil durumdadır. Hükümet, bu konuda ülkenin muhalefet partilerine karşı da dürüst davranmadı.
Bu çerçevede, AK Parti olarak, gayri muharip sınıftan asker gönderilmesine karşı çıkmadık. Biz, dünyadaki güç dengelerini ve kamuoyunu en iyi bağdaştıran ilkeli tutumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Bu davranış biçimini, kendi takiyeci tutumuyla örtüştüremeyen bazı çevreler yanlış değerlendirmelerde bulunabilirliler ama biz, bu sataşmalara kulak asmadan siyasi çizgimizi halkımızın eğilimleri doğrultusunda belirlemeye devam edeceğiz.
Bunu yaparken de hükümetin icraatını sırf muhalefet etmek için eleştirmeyiz."