AKP, 'olağanüstü hal'e karşı

PKK'nın saldırılarını tırmandırmasının ardından, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de çıkışıyla yeniden gündeme gelen bölgede 'olağanüstü hal ilanı' önerisi AKP'de sıcak karşılanmadı.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - PKK'nın saldırılarını tırmandırmasının ardından, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de çıkışıyla yeniden gündeme gelen bölgede 'olağanüstü hal ilanı' önerisi AKP'de sıcak karşılanmadı. AKP'de yapılan değerlendirmede, PKK ve teröre karşı her türlü önlemin alınması gereği vurgulanırken, demokratik kazanımları geriye götürecek ve bölge halkını
olumsuz etkileyecek 'olağanüstü hal'e ise gidilmemesi benimsendi.
PKK saldırılarının ardından, bazı siyasi çevreler ve sivil toplum örgütlerinden, bölgede olağanüstü hal ilanına ilişkin öneriler yoğunluk kazandı. MHP Genel Başkanı Bahçeli, bu yöndeki önerisini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de iletmiş ve bölgede acilen olağanüstü hal ilan edilmesini istemişti. AKP Merkez Yürütme Kurulu'nun, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in de katılımıyla yapılan, 'PKK saldırıları, terör ve alınması gereken önlemler' gündemli toplantısında, 'olağaüstü hal ilan edilsin' önerisi de değerlendirildi.
Türkiye'nin terörle mücadeleye yönelik her türlü askeri, ekonomik ve siyasi tedbiri aldığı, almaya da devam edeceği vurgusu yapılan değerlendirmede, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden gelen taleplerin de karşılandığı belirtildi. Terörden bölge halkının da mağdur olduğuna dikkat çekilen değerlendirmede, PKK'ya karşı mücadelenin bölge halkının yaşamını daha da sıkı koşullarda sürdürmesine neden olmayacak bir tarzda yürütülmesi gereğine işaret edildi.
Toplantıda, olağanüstü hal ilan edilmesinin, AB yolundaki Türkiye'nin ulaştığı demokratik seviye ve kazanımlar açısından 'geriye dönüş' olacağının da altı çizildi. Türkiye'nin olağanüstü hal ilanına gerek kalmadan terörle mücadeleyi sürdürebileceğine işaret edilen değerlendirmede, bölge halkının günlük yaşamını sıkı bir rejime bağlamanın, sorunları derinleştireceği vurgulandı. AKP yönetimi, terörle mücadelenin, 'özgürlük alanı daraltılmadan, güvenlikle özgürlükler arasındaki sınıra dikkat edilerek ve demokratik kazanımların korunarak sürdürülmesi' görüşünde birleşti.
Erdoğan da istemiyor
AKP'de, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da 'olağanüstü hal'e sıcak bakmadığına, sorunların demokratik zeminde çözülmesi gerektiğine ilişkin yaklaşımını sık sık dile getirdiğine dikkat çekiliyor.