AKP: Provokasyon var

Trabzon'daki olaylar dolayısıyla muhalefetin eleştirilerine hedef olan AKP, 'provokasyon' olduğunu savundu. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, "Yönetim zafiyeti yok, densizler ve provokasyon var" derken, aydınların sağduyu çağrısına destek verdi.

ANKARA - Trabzon'daki olaylar dolayısıyla muhalefetin eleştirilerine hedef olan AKP, 'provokasyon' olduğunu savundu. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, "Yönetim zafiyeti yok, densizler ve provokasyon var" derken, aydınların sağduyu çağrısına destek verdi.
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin konuya ilişkin sorularına şu yanıtı verdi: "Türkiye'nin birçok yerinde toplumsal çatışmaların ortaya çıkmasının bir tek anlamı var. Bunun anlamı, bu hükümet basiretli değildir. Bu hükümet, bu tip olayları önleme gücüne ve kudretine sahip değildir."
'Aydınlara katılıyorum'
Topuz'a yanıt AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'dan geldi. Topuz, gazetecilerle sohbetinde, "Yönetim boşluğu olduğu görüntüsü mü verilmek isteniyor?" sorusu üzerine şunları söyledi:
"Türkiye'de herkes biliyor ki yönetim zafiyeti, bir boşluk söz konusu değil. Herkes, her zaman işinin ve görevinin başında. Ama bunlara rağmen koskoca bir ülkede bu ve benzeri densizlerin, yanlışlıkların provokasyonların olabileceği de düşünülmeli, göz ardı edilmemeli. Başta aydınlarımız olmak üzere toplum, sağduyu noktasında duyarlı olmalı. Aydınların bu konudaki çağrısını olumlu buluyorum. Sorumluların da daha dikkatli olması gerekir. Toplumumuzda infiale sebep verecek her türlü provokatif yaklaşımlar tasvip edilemez, doğru karşılanamaz. Bunlar bizim tarafımızdan da takip edilen hususlardır."
ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Haydar İlker ise yazılı açıklama yaptı: "Hükümet ve yerel idareciler, bu saldırganları daha ne zamana kadar kollayacak? Faşist saldırıları yurttaşların doğal tepkisi olarak göstermeye çalışan devlet güçleri ateşle oynamaktadır."


    http://www.radikal.com.tr/7437577437570

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.