AKP'de Can Dündar ve Erdem Gül için tartışma çıktı

AKP'de Can Dündar ve Erdem Gül için tartışma çıktı
AKP'de Can Dündar ve Erdem Gül için tartışma çıktı
AKP Ankara İl Başkanlığı'nda düzenlenen son yönetim kurulu toplantısında "Can Dündar ve Erdem Gül tutuklu mu yargılanmalı, tutuksuz mu yargılanmalı" tartışması yaşandı. AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı'nın  "Tutuksuz yargılansalar daha iyi olurdu" dediği için eleştirildiği ileri sürüldü

RADİKAL - Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre Ankara i ve ilçe yöneticilerinin katıldığı toplantıda bazı üyeler MİT TIR’larını haberleştirdikleri için casusluk suçlamasıyla tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ’ün tutuklanmalarıyla ilgili olarak, “Bu insanlar gereksiz yere kahraman oluyorlar, Cumhurbaşkanı otoriterlikle suçlanıyor, keşke bunlar tutuklanmasaydı” görüşünü bildirdi.

Mahkemeden Can Dündar'a ek süre

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bu kişinin AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı olduğunu açıkladı. Hakan'ın yazısına göre, Yamalı, partisinin yönetim kurulu toplantısında “Can Dündar ve Erdem Gül’ün cezaevine girmesine ne diyorsunuz” sorusunu ortaya attı. Yönetim kurulu üyelerinin çoğu “Hak ettiler, cezalarını çeksinler” derken  Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, “Bence tutuklanmaları doğru olmadı, tutuksuz yargılansalar daha iyi olurdu” dedi.

Can Dündar'dan 'ev' iddialarına yanıt

Cumhuriyet gazetesi Yamalı'nın görüşüne destek olarak, Erdoğan’ın daha önce eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuksuz yargılanması yönündeki açıklamalarını örnek gösterdi. Tutuksuz yargılanmayı savunanlar ise  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı gelmekle eleştirildikleri iddia edildi. Tartışmaların ardından Dündar ve Gül’ün tutuklu yargılanmaları gerektiği yönünde görüşün ağır bastığı öğrenildi.

Can Dündar Ve Erdem Gül için kararı Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu verecek