AKP'den Baykal'a 15. madde yanıtı: Diğerlerini de değiştirelim

AKP'den Baykal'a 15. madde yanıtı: Diğerlerini de değiştirelim
AKP'den Baykal'a 15. madde yanıtı: Diğerlerini de değiştirelim

AKP?li Bozdağ CHP?yi uzlaşma komisyonuna davet etti.

Baykal'ın 15. maddeyi değiştirelim çağrısına AKP yanıt verdi: Gelin 'Anayasa değişikliklerini birlikte yapalım'
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi
RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Anayasa’nın 12 Eylül darbecilerini koruyan geçici 15. maddesinin kaldırılabileceği yönündeki çağrısına AKP’den “CHP, TBMM Başkanı’nın Anayasa değişikliği için oluşturmak istediği Uzlaşma Komisyonu’na üye versin, bu madde de dahil bütün değişiklikleri ele alalım” yanıtı geldi.
CHP lideri Baykal önceki gün AKP’ye, “12 Eylül’le hesaplaşmayı doğru buluyorsa elini tutan mı var. Anayasa’nın 15. maddesini getirin, değiştiririz. 12 Eylül değil, sonrakilerle meşgulüz’ diyorsanız onları da takip edelim. Darbe ortamını tasfiye arayışındaysan, getir gereğini yapalım” diye seslenmişti.
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Baykal’ın önerisinin memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, “Onun için Meclis Başkanımızın Uzlaşma Komisyonu davet talebine icabet edip bu konular dahil Anayasa’yı konuşabiliriz. Sayın Baykal sözünün arkasında durarak CHP’li üye gönderdiğinde, 12 Eylül darbesinin ürünü olan 82 Anayasa’sı, bu konular dahil önemli değişiklikler yapılabilir. Laf değil icraatı ancak böyle olur” dedi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise, 12 Eylül darbesi yapıldığında birçok insanın darbe yapanları darbeci değil vatan kurtaran kahraman olarak görüp alkışlandığını söyledi. Ergün, “Sevinerek bakmalıyız ki 30 yıl sonra Türkiye’de herkes darbe karşıtı bir yere oturtmuş kendisini” dedi.
12 Eylül sonrası 82 Anayasası’nın tartışılması ve eleştirilmesinin yasak olduğunu ifade eden Ergün, şöyle konuştu: “27 senedir tartışıyoruz. Biz bunu 27 gün tartışsak hiç olmazsa 27 sene tartışmazdık. 12 Eylül Anayasası’nı yılarca kötüleyip  şimdi yeni bir anayasa yapalım denildiği zaman bu anayasayı savunmak ve ‘en iyisi budur’ demek çelişiyor. Eskiden CHP’nin Anayasa teklifleri var. Bugün bile radikal bulunan unsurlar var. ‘Hadi yapalım, bir araya gelelim’ dendiği zaman ‘Hayır en iyi anayasa bu’ deniyor.”