AKP'den eylem analizi

Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti , Gezi Parkı protestolarıyla ivme kazanan muhalefete karşı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın mitingleriyle yanıt vermeye hazırlanırken bir yandan da tepkilerin nedeni ve çözümüyle ilgili özel ekip kurulacak.
AKP çok ayaklı bir çalışma yürütüyor. Başbakan Erdoğan meydanlara inerek vatandaşlara protestoların çıkış nedenini ve nasıl bu boyutlara ulaştığını anlatacak. Erdoğan’ın özellikle protestocular arasındaki marjinal sol örgütlere dikkat çekeceği ifade edildi. Başbakan’ın vurgulayacağı konulardan biri de İmralı görüşmeleri ile mesafe alınan çözüm sürecinin kesintiye uğrama riski olacak. Yerel seçimlere yatırım olarak da değerlendirilen mitinglerde Başbakan, AK Parti tabanındaki muhtemel ‘sıkıntıların’ önüne geçmeyi hedeflerken özellikle Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin protestolara dolaylı da olsa destek vermesini eleştirecek. Önceki gün toplanan AK Parti MKYK toplantısında Erdoğan’ın ilk miting adresleri Ankara ve İstanbul olarak belirlenmişti.
İktidar partisinin atacağı önemli bir adım da protestoları ‘anlamaya’ yönelik. Parti, protestocuların ortaya koyduğu ‘nedenleri’ not etti. Ancak daha derinlemesine bir analiz için sosyolog ve psikologların da dahil olacağı özel bir ekip kurulacak.