AKP'den şarap festivali

AKP'li Şarköy Belediyesi 13 yıldır yapılmayan Şarap Festivali'ni yeniden yapmaya karar verince müftü kızdı: "Şarap haramdır. Üzüm, kiraz, deniz ya da zeytin festivali yapalım."
Haber: NURİ ÇAĞLAR / Arşivi

TEKİRDAĞ - AKP'li belediye ile müftülük, 'şarap festivali'nde karşı karşıya geldi. Yıllar önce şarap festivalleriyle adını duyuran Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde AKP'li belediye gelecek yıl yeniden festival düzenleme kararı aldı. Müftü ise cuma vaazında bu kararı eleştirirken, "İçki kötülüklerin anasıdır" dedi.
Şarköylülerin doğal güzellikleri, denizi ve sahilleriyle ünlü ilçenin yeniden festivalle canlandırılmasını içeren talepleri ses getirdi. Şarköy Belediyesi ilçede ekonomik zorluklar nedeniyle 13 yıldır yapılmayan şarap festivalini halktan ve şarap üreticilerinden gelen yoğun istek üzerine gelecek yıl tekrar düzenlemeye karar verdi. Buna ilişkin haberler yerel gazetelerde duyurulunca, Şarköy Müftüsü Ruşen Özkan'dan tepki geldi.
Müftü: Görevim uyarmak
Çarşı Camii'ndeki cuma namazı vaazında konuşan müftü Ruşen Özkan,
"Şarköy'de yerel gazetelerde çıkan haberlerde 'Şarköy halkı sesleniyor. Şarap festivalimiz ne zaman yapılacak?' diye başlıklar atılmış. Neden böyle bir başlık atılmış? Şarap dinimizde haram olan bir içki. Şarap festivali yerine üzüm festivali ya da kiraz festivali, deniz festivali, zeytin festivali düzenlenebilir" dedi.
Özkan, daha sonra yöneltilen konuyla ilgili sorular üzerine de şöyle konuştu: "Ben bu tür organizasyonları insanları içkiye, uyuşturucuya teşvik eder diye düşünüyorum. Zaten devletin de görevi gençliği uyuşturucudan, içkiden uzak tutmaktır. Ben Şarköy İlçe Müftüsü olarak görevimi yaptım. Halkı uyarmak, Diyanet'in ve benim görevim. Bu gibi vaazlar asayişe yardımcı olur, alkollü içeceklerden uzak durulmasına fayda sağlar. Televizyonlarda, gazetelerde kaza yapan araçları gördüğümüzde, içlerinin, boş bira şişeleri, şarap şişeleriyle dolu olduğunu fark ederiz. Camimizin avlusunda 'İçki tüm kötülüklerin anasıdır' diye yazar. Türkiye fetvayla yönetilen bir ülke değildir. Benim 'Şarap festivali yapılmasın' dememle yapılmayacak anlamına gelmez."
Başkan: Bereket getirecek
Şarköy Belediye Başkanı AKP'li Can Gürsoy ise festivalin ilçede yetişen ürünleri ve yöreyi tanıtmada, turizme hareketlilik getirmede çok önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti. İlçenin en meşhur ürününün şarap olduğunu vurgulayan Başkan Gürsoy, şöyle devam etti:
"Uzun yıllardan beri yapılmayan festivalin, Şarköy, Mürefte ve Hoşköy'e bereket getirmesi, şenlik havası sağlaması için yapılması gerekiyor. Her gün İstanbul'a 10 kamyon üzüm gidiyor. Günde 100 tondan üç ayda tonlarca İstanbul'a giden üzümümüz var. Şarabın hammaddesi üzüm. Önümüzdeki yıl yapılacak festivalin adı, şarap festivali, üzüm festivali ya da bağbozumu ve şarap festivali olabilir. Biz festivali Şarköy, Mürefte ve Hoşköy olarak düşünüyoruz. Şarap firmalarıyla görüşüldü ancak zaman yetmeyeceği için festival gelecek yıla kaldı."
Kaymakam: Yapılacak
Şarköy Kaymakamı Ekrem Ballı da yıllar önce yapılan şarap festivalinin gelecek yıl tekrar düzenleneceğini söyledi. Kaymakam Ballı, "Bu yıl festivali yapmayı çok istedik. Şarköy 2003 yılı itibarıyla yaklaşık 57 milyon kilo üzüm üretmiş, bunun 21 milyonundan şarap yapılmış. Bu da gösteriyor ki Şarköy üzüm üretim kapasitesi olarak ve şarap yapımı konusunda önemli bir yere sahip" dedi.