AKP'den türban şikâyeti!

AKP'den türban şikâyeti!
AKP'den türban şikâyeti!

Malike Uludağ, eşinin adaylığı yasal engele takılınca DP?den aday olup kazanmıştı. Fotoğraf: bilal erdoğan / aa

2009 yerel seçimlerinden renkli portreler

GAZİANTEP - AKP, türbanlı belediye başkanına itiraz etti! Gaziantep’in İslahiye ilçesinde eşinin yerine aday olup seçilen DP adayı Malike Uludağ’ın türbanlı olması nedeniyle AKP’nin Seçim Kurulu’na itirazda bulunduğu ancak reddedildiği öne sürüldü.. Ancak koltuğunu, eşi Malike Uludağ’a devredecek olan  İslahiye İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Uludağ’ın bu iddiasını AKP reddetti.
Mazbatasını almaması nedeniyle eşi Malike Uludağ’ın açıklama yapamayacağını belirten Mehmet Uludağ, AKP’nin türban şikâyetiyle ilgili şöyle konuştu
“İlçe Seçim Kurulu’na bu şekilde, sözlü müracaat edildiğini söylediler. Ama, eşim başı açık resim verdiği için bu istekleri kabul edilmemiş. Bana, AKP’lilerin başörtüsüyle ilgili bu şikayetinin basına, kamuoyuna duyurulmaması konusunda telkinde bulunuldu. Ben de ‘Benim bire bir şahit olduğum bir konu değil. Onun için yapmam’ dedim.”
Uludağ, eşinin başörtülü olmasına ilişkin soruya, “Eşimin İlçe Seçim Kurulu’na verdiği fotoğraflarda başı açık. Zaten, daha önce de açıktı. Malike hanım Cumhuriyet kanunlarının gereğini yapacak. Yasalar ne diyorsa ona uyacak” yanıtını verdi.

AKP: Üyemiz diye itiraz ettik
AKP İslahiye Belediye Başkan Adayı Osman Öztürk ise Malike Uludağ’ın türbanı nedeniyle şikâyet edildiği iddiasını reddetti:
“Biz Malike Hanım’la ilgili olarak sadece AKP üyesi olduğu, bu nedenle de DP’den aday olamayacağıyla ilgili bir şikâyette bulunduk. Seçim Kurulu da Malike Hanım’ın bizim bilgimiz olmadan istifa dilekçesini AKP Gaziantep İl Başkanlığı’na gönderdiği gerekçesiyle başvurumuzu reddetti.” (dha)