AKP'li başkan ilçeye kilise istedi

Honaz ilçesinin AKP'li Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, 1948'de camiye dönüştürülen Rum kilisesinin, tekrar kilise haline getirilmesini istedi.
Haber: OSMAN NURİ BOYACI / Arşivi

DENİZLİ - Honaz ilçesinin AKP'li Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, 1948'de camiye dönüştürülen Rum kilisesinin, tekrar kilise haline getirilmesini istedi. Devecioğlu, "Buradan göç etmiş insanlar atalarının kullandığı kiliseyi görmeye gelse kötü mü olur" diye sordu.
Hisar Mahallesi'ndeki kilise, ilçede yaşayan Rumlar 1924'te mübadele ile Yunanistan'a göç edince uzun süre kullanılmadı. 1948'e kadar atıl kalan kilise, mahalle halkının topladığı paralarla muhtarlık tüzelkişiliği adına satın alındı ve Hisar Camii'ne dönüştürüldü. Camiyi inanç turizmi için yeniden kiliseye dönüştürmek istediğini açıklayan Devecioğlu, şunları söyledi:
"80 yıl sonra yaşadıkları mahalleyi ziyarete gelen Rumlar, kiliselerini sordu. Biz de kilisenin Rum kalmaması nedeniyle cami haline getirildiğini söyledik. Rumlar da caminin yeniden kiliseye çevrilmesini istedi. Biz de 'Bakalım' dedik. Olayın özü budur. Yoksa, bir belediye başkanının camiyi kiliseye, kiliseyi camiye çevirme yetkisi yoktur. Ortada proje bile yok, sadece fikrimi söyledim, kamuoyunda tartışılsın istedim. Meclis kararı alıp plan tadilatı yapabiliriz. Yetkim yok ama caminin kiliseye dönüştürülmesinde ısrarlıyım. Şimdi bu cami, kilise olsa iyi olmaz mı? Dünyanın her yerinde camilerde ezan okunuyor. Buradan göç etmiş insanlar atalarının kullandığı kiliseyi görmeye gelse kötü mü olur?"