AKP'li başkan: Yasak yanlış

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Türel, içkili yerlerin şehir dışına çıkarılmasına karşı: "Turizmde ciddi sıkıntı yaşarız." AKP'li belediye, Kuşadası'nda da düzenleme çalışması başlattı.
Haber: VAHİDE YANIK / Arşivi

ANTALYA - Antalya sınırları dışındaki yerlerde içkili mekân açılabilecek yerleri belirleyerek onay için İl Genel Meclisi'ne gönderen Gazipaşa, Kumluca ve Finike kaymakamları, içkili yer bölgelerini art niyet olmaksızın, gelen talebe göre belirlediklerini söyledi. Antalya'nın Finike, Kumluca, Kemer, Demre, Korkuteli, Gazipaşa, Gündoğmuş ve İbradı kaymakamlıkları, içkili yer bölgelerini belirleyip onaylanmak üzere İl Genel Meclisi'ne göndermiş, ancak meclisin önceki günkü toplantısında yaşanan sert tartışmalar üzerine konunun görüşülmesi 9 Aralık tarihine ertelenmişti.
'Turistler kısıtlanmamalı'
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Menderes Türel, konunun kendileri dışında geliştiğini, içki yasağı yönünde hiçbir çalışmaları olmadığını açıkladı. Antalya'nın turizmin başkenti olduğunu vurgulayan Türel, şöyle dedi: "Turistleri herhangi bir kısıtlamayla karşı karşıya bırakırsanız, o zaman ciddi sıkıntılar yaşarsınız. Böylesine altın yumurtlayan bir tavuğu kesmemiz her hangi bir vesileyle mümkün olmamalı."
Türel, "Kaymakamlıklar ve il genel meclisinden bir karar çıkarsa sizin tutumunuz ne olacak?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Böyle bir karar Büyükşehir Belediyesi'ni bağlamaz. Onlar kendi yetki alanları içerisinde aldıkları kararlarla yetki kabiliyetine sahipler. Büyükşehir olarak en ufak bir çalışma yapmamız söz konusu değil."
'Amaç yasaklamak değil'
İçki yasağı tartışmaları üzerine kaymakamlar açıklama yaptı. Finike Kaymakamı Ahmet Önal, belediye sınırları dışında içkili mekân belirleme yetkisinin il özel idarelerine verildiğini, bu konuda da kaymakamlıkların yetkili kılındığını söyledi: "Finike merkezde, belediye sınırları içinde içki içilmeyecek diye bir şey yok. Bölgeleri saptarken, tamamen talepleri dikkate aldık. 'İçki yasağı' zihniyetiyle çalışmadık."
Kumluca Kaymakamı Abdullah Aslaner de bölgeleri belirlerken köylülerin görüşüne başvurduklarını, jandarmaya danıştıklarını söyledi, "Bu tür tesislerin açılma ihtimali bulunan yerleri belirledik. Hem asayiş, hem sağlık kontrolünün yapılabileceği, ulaşılabilir alanlar olmasına dikkat ettik" dedi.
Gazipaşa Kaymakamı İsmail Gültekin de "İçkili yer bölgelerini talebe göre belirledik. Yeni talep gelirse değerlendiririz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7654597654590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.