AKP'li başkana soruşturma yok

İçişleri Bakanlığı, Zümrüt Apartmanı'nın 2 Şubat'ta, 92 kişinin ölümü 30 kişinin yaralanmasına yol açarak çökmesinden sorumlu tutulan üç belediye yetkilisi için soruşturma izni verirken, AKP'li Belediye Başkanı Adem Esen hakkındaki talebi reddetti.

KONYA - İçişleri Bakanlığı, Zümrüt Apartmanı'nın 2 Şubat'ta, 92 kişinin ölümü 30 kişinin yaralanmasına yol açarak çökmesinden sorumlu tutulan üç belediye yetkilisi için soruşturma izni verirken, AKP'li Belediye Başkanı Adem Esen hakkındaki talebi reddetti.
Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, TCK'nın 383/2 maddesi gereğince 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu 92 kişinin ölümü' 30 kişinin yaralanmasına neden olmak' suçundan tutuklu yargılanan fenni mesul Ali Vedat Kaya, taşeron İsmail Hakkı Canlıer ile tutuksuz sanık proje sorumlusu Halil İbrahim Elliki ve ölenlerin yakınları katıldı.
Kaya'nın avukatı Fahri Ercan'ın, çökmede sorumlulukları bulunduğunu iddia ettiği Selçuklu Belediye Başkanı Esen ve belediye yetkilileri hakkında soruşturma izni verilmesi talebi, İçişleri Bakanlığı'nca yanıtlandı. Bakanlık belediye imar müdürü Hüseyin Çopur, mimar Maide Özdemir ve inşaat teknikeri Zeynel Ünal hakkında soruşturma izni verirken, Esen için soruşturma talebini reddetti. Mahkeme başkanı İstanbul Teknik Üniversitesi'nden istenen bilirkişi raporunun beklenmesine ve Kaya ile Canlıer'in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.