AKP'li başkandan öğrencilere ilmihal

Gazi Beldesi Belediye Başkanı AKP'li Süleyman Kaldırım'ın önsöz yazdığı ve ilköğretim öğrencilerine bedava dağıtılan 'Muhtasar-İlmihal-Resimli Namaz Hocası'nda, gözleri ve ayakları sağlam...

SAMSUN - Gazi Beldesi Belediye Başkanı AKP'li Süleyman Kaldırım'ın önsöz yazdığı ve ilköğretim öğrencilerine bedava dağıtılan 'Muhtasar-İlmihal-Resimli Namaz Hocası'nda, gözleri ve ayakları sağlam olmayanların cuma namazı kılamayacağı, insan dışkısının 3.2 gramdan fazlasının namaza engel oluşturduğu ileri sürüldü.
'Muhtasar-İlmihal-Resimli Namaz Hocası' adlı 190 sayfalık kitapta, din,
iman, aptes, namaz, oruç, zekât gibi konularda genel bilgiler veriliyor. Dinin 'şeriat' olduğu vurgulanan kitapta, namazın nasıl kılındığı kız ve erkek çocukların kullanıldığı resimlerle ayrıntılı olarak anlatılıyor. Cuma namazının yedi şartı ise, erkek olmak, seferi olmamak, hür, sıhhatli, gözleri, ayakları sağlam olmak, namaza gitmeye özrü bulunmamak diye sıralanıyor. Ayrıca yüksek sesle konuşma, gülme, Allah korkusu dışında 'ah' diye inlemenin, ağlamanın, sakız çiğnemenin, saç-sakalı taramanın, bir kadınla birlikte durarak, aynı imamla aynı namazı hizada kılmanın, secdedeyken iki ayağıyla tepinmenin namazı bozduğu belirtiliyor.
Kitapta, necasetlerden (pislik) katı olanların 3.2 gramdan fazlasının, sıvı olanların el ayası kadarının veya daha fazlasının namaza mani haller olduğu da ileri sürülüyor. Erkeklerin idrar yaptıktan sonra uzvundaki akıntıyı kesmek için yapılan tarifte, "Bunun en güzel şekli ise, sıvazlamadan sonra öksürmek, bir miktar yürümek, bir yana eğilmektir" deniliyor.
'Sadece önsöz yazdım'
Başkan Süleyman Kaldırım, kitabın öğrenci ve gençlere hediye olarak dağıtıldığını belirtirken, maliyetiyle ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Kaldırım, "Zaten hazır kitaptı, ben kısa bir önsöz yazdım" demekle yetindi.


    http://www.radikal.com.tr/7573217573210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.