AKP'li belediye içki satan yer bırakmadı

Bitlis'in Güroymak ilçesinde son yerel seçimlerde göreve gelen AKP'li belediye, kaçak yapı olduğu gerekçesiyle ilçedeki iki Tekel bayiini, işyeri ruhsatını iptal ederek kapattı.
Haber: GURBET GÖKÇE / Arşivi
FEYAT ERDEMİR / Arşivi

BİTLİS - Bitlis'in Güroymak ilçesinde son yerel seçimlerde göreve gelen AKP'li belediye, kaçak yapı olduğu gerekçesiyle ilçedeki iki Tekel bayiini, işyeri ruhsatını iptal ederek kapattı. Bayi sahipleri "Belediye Başkanı'nın asıl amacı içki satışını yasaklamak" dedi.
22 bin nüfuslu Güroymak'ın Belediye Encümeni 5 Mayıs'taki toplantısında, ilçede faaliyet gösteren iki Tekel büfesini de kapatıp, ruhsatlarını iptal kararı aldı. Karara gerekçe olarak büfelerin belediye arazisi üzerine kaçak yapılması gösterildi. Kararda, büfelerin kamu binaları, kamu lojmanları, umuma açık yol otobüs ve dolmuş durağı yakınında bulunduğu belirtildi, "Herhangi bir yapım izni karar ve mukavelesi olmayan bu büfelerin kaçak yapıldığı, dolayısıyla çevre sağlığını bozduğu, çevre sakinlerini rahatsız etmekle gayri ahlaki örf ve adaplara uygun olmayan bir şekilde faaliyette bulunduğu anlaşıldığından..." denildi.
Belediye arazisi üzerine kurulu işyerlerini önceki DEHAP'lı belediyeden ayda 150'şer milyon liraya kiralayan Zahir Tekin ile Şemsettin Çetin ise, kararın iptali için Van Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.
Tekin ile Çetin, AKP'li Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu'nun asıl amacının Güroymak'ta içki satışını yasaklamak olduğunu savundu. Yıllardır ilçede içki satan Tekin, "Biz kanunsuz iş yapmıyoruz. Başkan ilçede içki satılsın istemiyor. Güroymak'ta Türkiye Cumhuriyeti değil, İran kanunları mı geçerli olacak?" diye sorarken, Çetin şunları söyledi: "Belediye içki satan büfeleri kapatmak için, başka üç işyerini de kaldırma kararı aldı. Başkan Mutlu bana, 'İçki haramdır, burada istemiyorum. Güroymak'tan kaldıracağım. Sen içki satma, başka bir iş yap, parasını ben vereceğim' dedi."
'Büfelerin yerine cami yapılacak'
Halen Ankara'da bulunan Mutlu ise kararın sadece içki satan büfelere yönelik olmadığını belirtti, "Başka büfeler de kaldırılacak. İçkiye karşı değilim. Başka yerde büfe kiralayıp satabilirler. Şartları uygunsa ruhsat veririz" dedi.
Belediye Başkanvekili Veysel Yeşilyayla da, önce Tekel büfelerinin kamu binalarına yakın olduğunu, sonra da kaçak yapıldıkları için kaldırılacaklarını söyledi. Veysel Yeşilyayla, büfelerin bulunduğu alana bir cami yapmak için çalışmalara başladıklarını da belirtti.