AKP'li eski başkan, Diyarbakır'da işyerinin önünde öldürüldü

AKP'li eski başkan, Diyarbakır'da işyerinin önünde öldürüldü
AKP'li eski başkan, Diyarbakır'da işyerinin önünde öldürüldü
AKP'nin eski Diyarbakır Gençlik Kolları Başkanı Yunus Koca işyerinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Yunus Koca'nın bir hafta önce emniyete müracaat ederek tehdit edildiğini belirtiği öğrenildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu da twitter'dan paylaştığı mesajda, "Bu saldırının bir an önce aydınlatılması için gerekli talimatları verdim. Tüm kadrolarımızla bu saldırının takipçisi olacağız" dedi.

DİYARBAKIR - AKP Diyarbakır eski Gençlik Kolları Başkanı Yunus Koca, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, eczacı Yunus Koca, merkez Yenişehir ilçesindeki yerinin önünde kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerin silahlı saldırısına uğradı.

Ağır yaralanan Koca, ambulansla kaldırıldığı Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'nde müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

POLİSE 'TEHDİT' BAŞVURUSU YAPMIŞ

Yunus Koca'nın bir hafta önce emniyete müracaat ederek tehdit edildiğini belirttiği öğrenildi. Eczacı olan Yunus Koca ve kalfası polise verdikleri dilekçede kendilerini tehdit eden şahsın, “Ben devlet görevlisiyim, istihbarattanım. JİTEM'denim” dediğini belirtti.

Eczanenin dışındaki güvenlik kamerası kayıtlarını emniyete veren Koca, söz konusu şahsın kimliğinin tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. Ancak aradan 12 gün geçmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmadığı, Koca'yı tehdit eden şahsın yakalanmadığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Koca'nın Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Şeyh Said Meydanı'ndaki eczanesine gelen kimliği belirsiz kişi ya da kişiler silahlı saldırı düzenledi. İşyerinin önünde hayatını kaybeden Koca'nın cenazesi otopsi işlemleri için Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olayı duyan yakınları hastaneye akın etti.

Olayın terörle bağlantısı olup olmadığı araştırılırken çarpıcı bir bilgiye ulaşıldı. Yunus Koca ve eczanesinde kalfa olarak çalışan Yusuf Kaya'nın 19 Ağustos'ta Yenişehir Polis Merkezi amirliğine giderek tehdit edildiklerine dair şikayette bulundukları ortaya çıktı. Kalfa Kaya ifadesinde, “Şahıs eczaneye geldi, devlet görevlisiyim. İstihbarattanım dedi. Ben daha sonra uğrarım dedi. Yunus Beyin geleceğini söyledim, tedirgin oldu. Beni istihbarattan ekip bekliyor. Telefonla konuşuyor gibi yaparak eczaneden ayrıldı” dedi.

'TEDİRGİNİM, ŞAHSIN TESPİT EDİLMESİNİ İSTİYORUM'

Yunus Koca ise polise verdiği ifadede şunları söylemiş:

"Eczanemde sadece kalfamın olduğu saatte 35-40 yaşlarında düzgün Türkçe konuşan bir şahıs gelerek kalfama kendisinin JİTEM olduğunu, istihbarat elemanı olduğunu ve benim adımı vererek beni aradığını sonra geleceğini söyleyerek ayrılmış. Şahıs ayrıca 15 Ağustos'ta eczaneyi gözetlemiş. Kapının önünde bekledikten sonra gitmiş. Bugün (18.08.2015) yine eczaneye gelmiş, beni sormuş. Kalfam arayarak bu durumu bana söyledi. Yenişehir Polis Merkezine geldim. Konuyla ilgili olarak kendisini JİTEM'ci istihbarat elemanı olarak tanıtan bu şahıstan davacı ve şikayetçiyim. Geçmiş dönemde AK Parti Gençlik Kolları İl Başkanlığı yaptım. Bu durum beni oldukça tedirgin ediyor. Şahsın tespit edilmesini ve olayın açıklığa kavuşturulmasını talep ediyorum."

DAVUTOĞLU'NDAN YUNUS KOCA MESAJI

Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Diyarbakır'daki işyerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden AK Parti eski Gençlik Kolları İl Başkanı eczacı Yunus Koca'yla ilgili mesaj yayımladı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı mesajında Davutoğlu, saldırının takipçisi olacaklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Ak davamızın yürekli neferlerinden Yunus Koca kardeşimiz bugün kalleşçe bir saldırı sonucu vefat etti. Yunus kardeşimize yapılan bu saldırının bir an önce aydınlatılması için gerekli talimatları verdim. Tüm kadrolarımızla bu saldırının takipçisi olacağız. Yunus kardeşimize yüce Allah'tan rahmet, ailemize başsağlığı diliyorum.

SALAVATLAR, TEKBİRLER EŞLİĞİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsinin ardından Yunus Koca'nın cenazesi, defnedilmek üzere Çermik ilçesi Şeyhanlı Mahallesi'ndeki camiye getirildi. Burada kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınan Koca'nın naaşı, salavatlar ve tekbirler eşliğinde mezarlığa taşındı.

Cenazenin toprağa verilişi sırasında Koca'nın son kez yüzünü görmek isteyen bir yakını "şehidim peygambere selam söyle", "açın yüzünü cenneti görelim" diye seslendi.

Koca'nın cenaze törenine, ailesi ve yakınlarının yanı sıra AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, partililer ve vatandaşlar katıldı.

(CİHAN - AA - DHA)