AKP'li Gökçek, Ankara'da 'içki referandumu' yapacak

ANKARA - Başkent’in uğrak mekânlarından Bahçelievler 7. Cadde’yi, Çankaya Belediyesi araç trafiğine kapatmak isteyince ‘halka soralım’ önerisi getiren AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, işi ‘içki yasağı oylaması’na çevirdi.
Çankaya Belediye Meclisi, son toplantısında  Bahçelievler 7. Cadde ve Tunalı Hilmi Caddesi’nin trafiğe kapatılmasına karar verdi. Karar onay için Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderildi. Meclis’te konu görüşülürken, AKP’li Meclis üyesi Ayhan Yılmaz, Bahçelievler 7. Cadde’de içki içilip içilmemesi konusunda referandum yapılmasını önerdi. Bu önergenin Meclis’te kabul edilmesinden sonra, hükümetin bir dönem getirmeye çalıştığı ancak tepkiler üzerine vazgeçtiği ‘kırmızı noktalı bölgeler’ tartışması yeniden gündeme geldi. Ancak Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “Her konuda referanduma gidilmez” diyerek karara karşı çıktı. Referandumda, vatandaşlara 20 yakın soru sorulacak. Bunlar arasında “Cadde araç trafiğine kalpatılsın mı” ve “Burası içkili bölge olsun mu” soruları da yer alacak.
Karar tepki çekse de Gökçek memnun: “7. Caddeyi trafiğe kapatmak benim projemdi. İzmir Caddesi’ni trafiğe kapattığımız dönem 7. Cadde esnafına da sormuştuk, onlar istememişti. Şimdi trafiğe kapatılıp kapatılmayacağına halk karar verecek. 7. Cadde’deki esnafın ve vatandaşların katılacağı bir anket yapacağız. Anket arabasıyla bir pazar günü referandum yapacağız. Konunun Çankaya Belediye Meclisi’yle bir alakası yoktur. İçki yasağı diye bir şey yok. Bahçeli halkının eğilimini öğreneceğiz. Halk daha fazla içkili mekan açılmasını isterse, bunu ben teşvik edeceğim.”
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı ise karara tepki gösterdi: “Türkiye laik bir devlettir. Her konuyu halka sorup, ‘halk böyle istiyor’ deyip, bunu gerçekleştiremezsiniz. Bugün Ankara’nın bir semtinde, ‘İçki içilsin mi içilmesin mi?’diye soran zihniyet, ne 21. yüzyıla, ne de bu asrın Türkiye’sine yakışmıyor.”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ise, Melih Gökçek’i, ‘Görev alanında olmayan bir konuda referandum yaparak suç işlemekle’ suçladı.
Referandumdan çıkacak sonuç  Çankaya Belediye’sine gönderilecek ve Belediye Meclisi’nin sonuç doğrultusunda karar alması istenecek. (Radikal)