AKP'li iki belediye su için gırtlak gırtlağa

Başkentin AKP'li Büyükşehir Belediyesi'yle, yine AKP'li Keçiören Belediyesi ekiplerinin tekme tokat birbirine girdiği su kavgası, karşılıklı suçlamalarla sürdü.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Başkentin AKP'li Büyükşehir Belediyesi'yle, yine AKP'li Keçiören Belediyesi ekiplerinin tekme tokat birbirine girdiği su kavgası, karşılıklı suçlamalarla sürdü. Hem Büyükşehir hem de Keçiören Belediyesi'nin kendilerini savunurken karşılıklı olarak "Onların her şeyi kaçak" demesi dikkat çekti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ile Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'un ekiplerinin su kavgası önceki gün koptu:
Büyükşehir'e bağlı ASKİ ekipleri, Keçiören Belediyesi'nin açtığı kuyuya bağlı su borularını kaldırmak istedi. ASKİ ekipleri Keçiören'in iftihar kaynağı yapay şelalenin, 'temsili' Estergon Kalesi'nin bulunduğu bölgelere gelince tekme tokat kavga çıktı. İki belediye karakolluk oldu. Bu sırada trafik de karıştı. Sonunda ASKİ, Emniyet'in gözetiminde su borularını söktü, kuyuları da mühürledi.
'Büyükşehir rant peşinde'
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, yapılana bir anlam verememiş: "Gökçek'in Ankara'daki su sıkıntısı nedeniyle belediyelere kuyu açmaları yönünde çağrısı var. Büyükşehir'in yaptığı, Keçiören'deki güzellikleri soldurmak, linç etmektir. Yapılanın izahı yok. En kısa zamanda yargıya başvuracağız."
Büyükşehir yetkililerine göreyse yapılan gayet normal: "Kuyu suyunu açmak için mutlaka Büyükşehir'den izin gerekiyor. İzin alsanız bile kuyu suyunu sadece bulunduğu yerde kullanabilir, başka tarafa borularla taşıyamazsınız. Yaptıkları yasal değil. Keçiören'de her şey kaçak zaten."
Danıştay'ın "Belediyeler açtıkları kuyu sularının sahibidir, Büyükşehir hak iddia edemez" yönünde bir kararı olduğunu belirten Altınok'a göre asıl sorun Büyükşehir'de. Altınok "Ankara'daki su sıkıntısının en büyük sebebi Büyükşehir Belediyesi'nin kuyu sularını rant olarak görmesi. Büyükşehir kuyu sularından para almaya başladı, bundan sonra susuzluk daha da arttı" iddiasında bulundu.
Teşekkür beklerken bu olayla karşılaşan Altınok tepkili: "Suyu kuyudan alıyoruz, asfaltı biz çekiyoruz, kimseye yükümüz yok.
Ama siz polis gücüyle hattı söküyorsunuz. Gökkuşağı'nın imar planı mı var? Ankara'nın her tarafı delik deşik, rant alanları oluşturulmuş. Bunlar günü gelince konuşulacak."
Eski kavga
Keçiören Belediyesi yetkilileri, ASKİ sularını kestiği için belediyenin yedi yıldır artezyen suyu kullandığını söylüyor. Başkan Altınok da daha önce Gökçek'in oğullarının korumalarının Keçiören'de terör estirdiğini, Keçiören'deki sağlık ocaklarının suyunun, doğalgazının kesildiğini öne sürmüştü.