AKP'li kadın vekilden 'çakma' Nevruz mesajı

AKP'li kadın vekilden 'çakma' Nevruz mesajı
AKP'li kadın vekilden 'çakma' Nevruz mesajı
AKP Gaziantep Milletvekili Özlem Müftüoğlu'nun Nevruz mesajının, 5 yıl önce, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yayınladığı Nevruz Mesajı'yla hemen memen aynı olması dikkat çektiAhmet KAYA/GAZİANTEP

2007’de TBMM’nin oturumuna deri ceketle katıldığı için divandan uyarı alan AKP’li kadın vekil Özlem Müftüoğlu’nun basın kuruluşlarına gönderdiği 21 Mart 2009 tarihli Nevruz kutlama mesajı, 10'uncu Cumhurbaşkanı Sezer’in 20 Mart 2004’te Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinden yayınlanan ve aynı sitede hala yer alan mesajıyla, birkaç cümledeki çok az kelime değişikliği ile satır satır aynı çıktı. Her iki mesaj, ‘Toplumlarda barış kültürünün oluşmasında ve sürekli kılınmasında sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı insan ilişkilerinin yanı sıra, bu evrensel değerleri vurgulayan ve önemini anımsatan kültürel ve toplumsal etkinlikler büyük önem taşımaktadır’ diye başlıyor. Mesajın bundan sonraki bölümlerinde ise küçük değişiklikler yapıldığı görülüyor. AKP’li vekilin taklit mesajı, Gaziantep’teki yerel bir gazetede de haber olarak verildi. 


‘DANIŞMANLARIM YAZMIŞ, İŞTEN ÇIKARACAĞIM’
DHA Muhabiri’nin telefonla görüştüğü AKP Gaziantep Milletvekili Özlem Müftüoğlu, önce Nevruz Mesajı’nın eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in mesajının taklidi olduğuyla ilgili iddia ve bu iddianın bazı yerel gazetelerde yayınlanması konusunda, “Ben yayınlanan haberleri okumadım. Şu an seçim çalışmalarını yürütüyorum” dedi.
Daha sonra DHA muhabirini telefonla arayan AKP Gaziantep Milletvekili Özlem Müftüoğlu, 10'uncu Cumhurbaşkanı Sezer’in nevruz mesajıyla, kendi mesajını karşılaştırdığını belirterek, şunları söyledi:
“Ben hemen danışmanlarımı aradım. Bu yazıyı gönderen benim danışmanım. Ben çünkü Antep’teyim. Seçim çalışmalarındayım. Arkadaşlar bunu yazmış göndermişler. Ben de Bizimkiler diyorlar ki; ‘Biz bunu internet sitelerinden alarak indirdik. Yani Necdet Sezer’in sitesine filan girmedik. Nevruzla ilgili açıklama olan sitelere girip yazdık gönderdik’ diyorlar. Ben de şimdi Necdet Sezer’in sitesine bakıyorum, benzerlikler var yani. Tanımlar, filan aynı, hemen hemen aynı. Durum bundan ibaret. Hangi siteden aldıklarını bakıp bana söyleyecekler ben de size bildireceğim. Böyle birşey olmuşsa ben onlarla çalışmayı zaten kabul etmem. Ben olmadan nasıl yerime imza atıp gönderiyorlar, onu da soracağım onlara. Onları işten çıkaracağım. Bu benim için çok önemli. Ben hayatımda böyle şeylere bulaşmamışım. Yanımda çalıştığım insan bana bunu yaparsa. Şurada 20 gündür sanki kendi seçimimmiş gibi gece yarılarına kadar gecem, gündüzüm yok. Ben yanımda çalıştırdığım insana bu şekilde güvenemeyeceksem o insanın benimle çalışmasına gerek yok. Orda benim imza sürküm var. O sürkümü de kullanmış olabilirler.”


20 Mart 2004 (10. Cumhurbaşkanı Sezer’in mesajı)

TOPLUMLARDA barış kültürünün oluşmasında ve sürekli kılınmasında sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı insan ilişkilerinin yanı sıra, bu evrensel değerleri vurgulayan ve önemini anımsatan kültürel ve toplumsal etkinlikler büyük önem taşımaktadır.
Geleneksel niteliğiyle yüzyıllardır canlı tutulan ve kutlanan, baharın gelişini ve doğanın uyanışını simgeleyen bir etkinlik olan Nevruz, dostluğun ve kardeşliğin yoğun olarak yaşandığı, birlik ve dayanışmanın güçlendiği özel günlerimizdendir.
Değişimlerin özünü doğada arayan ve kendindeki değişimleri doğayla ilişkilendiren insan, ilkbaharda doğanın canlanmasına tepkisiz kalamayarak, doğadaki bu değişikliği, tarihin eski dönemlerinden bu yana şölenlerle kutlanmaktadır.
Umut dolu güzel günlerin başlangıcı kabul edilen Nevruz, toplumları, birlik ve dayanışma içinde güçlendirmekte, tüm bireylerin katıldığı etkinlikler, ulusal birliği ve ulusun öz değerlerini pekiştirmektedir.
Anadolu’da, Orta Asya’da, Kafkasya’da, Orta Doğu’da ve Balkanlar’da ortak coşku ve benzer etkinliklerle kutlanan Nevruz, aynı zamanda kardeş ülke ve topluluklarla aramızdaki tarihsel ve kültürel bağlarımızı güçlendirmektedir.
Nevruz’un, insancıl, paylaşımcı ve bütünleştirici yönüyle, dinsel ve ulusal sınırları aşarak umut, hoşgörü, kardeşlik ve dostluk günü olarak kutlanması, barış dolu gelecek için umutlarımızı artırmaktadır.
Doğanın tüm renkleriyle canlanmaya başladığı baharın insanlığa, her zaman özlemini duyduğumuz barış, kardeşlik, umut ve yaşama sevinci getirmesini diliyor, Türk dünyasının ve yurttaşlarımızın Nevruz’unu kutluyorum.


21 Mart 2009 (AKP Milletvekili Özlem Müftüoğlu’nun mesajı)

TOPLUMLARDA barış kültürünün oluşmasında ve sürekliliğinde sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı insan ilişkilerinin yanı sıra, evrensel değerleri vurgulayan ve önemini hatırlatan kültürel ve toplumsal etkinlikler büyük önem taşımaktadır. Geleneksel niteliğiyle yüzyıllardır canlı tutulan ve kutlanan, baharın gelişini ve doğanın uyanışını simgeleyen bir etkinlik olan Nevruz, dostluğun ve kardeşliğin yoğun olarak yaşandığı, birlik ve dayanışmanın güçlendiği özel günlerden biridir.
Kendisindeki değişimleri doğa ile ilişkilendiren ve bütünleştiren insan, ilkbaharda doğanın canlanmasına tepkisiz kalamayarak, doğadaki bu değişikliği, tarihin eski dönemlerinden beri kutlamaktadır. Umut dolu güzel günlerin başlangıcı kabul edilen Nevruz; toplumları, birlik ve dayanışma içinde güçlendirmekte, bireylerin katıldığı etkinlikler, ulusal birliğimizi pekiştirmektedir.
Anadolu’da, Orta Asya’da, Kafkasya’da, Orta Doğu’da ve Balkanlar’da ortak coşku ve benzer etkinliklerle kutlanan Nevruz, aynı zamanda kardeş ülke ve topluluklarla aramızdaki tarihsel ve kültürel bağlarımızı da güçlendirmektedir.
Nevruz’un; insancıl, paylaşımcı ve bütünleştirici yönü ile ulusal sınırları aşarak umut, hoşgörü, kardeşlik ve dostluk günü olarak kutlanması, barış dolu gelecek için umutlarımızı artırmaktadır.
Nevruz’un doğanın tüm renkleriyle canlanmaya başladığı baharın insanlığa, her zaman özlemini duyduğumuz barış, kardeşlik, umut ve yaşama sevinci getirmesini diliyorum.