AKP'li Kapusuz: TİB yasadışı dinleme yapmaz

ANKARA- AKP Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, hukuka aykırı dinleme iddiaları nedeniyle eleştirilen Türkiye İletetişim Başkanlığı’nı (TİB) savundu. Türkiye’de yanlış olan şeyin, gayriresmi, yasal olmayan dinlemeler olduğunu kaydeden Kapussuz, “Yasal bir kurum, kesinlikle gayriyasal bir yolu takip etmez. Yani TİB’in yasal olmayan bir dinleme yapması asla ve kata mümkün değildir” dedi.
Kapusuz, AKP Genel Merkezi’ndeki bayramlaşma gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kapussuz, yargıda yaşanan dinleme iddialarıyla ilgili sorular üzerine şunları söyledi:
“Parlamento tarafından o kurumun yargı denetiminden geçtikten sonra dinleme imkânı var ama Türkiye’de yanlış olan şey gayriresmi, yasal olmayan dinlemedir. Yasal bir kurum, kesinlikle gayriyasal bir yolu takip etmez. Yani Türkiye İletişim Başkanlığı’nın (TİB) yasal olmayan bir dinleme yapması asla ve kata mümkün değildir ama bugünün teknolojik imkânı maalesef ama maalesef fertler olarak, bazı şirketler olarak illegal yollara, bu ulaşılan cihazlar marifetiyle dinlemesi mümkün olabilir. Yasal yollarla dinlemeyle illegal yollarla dinlemeyi ayırmamız lazım. Burada da medyaya ciddi bir görev düşüyor. Onun için insanların kafaları da karışıyor. Tabii haklı olarak Başbakanımızın dinlenildiği bir yerdeki aramada çıkıyor ortaya. Ses kayıtları çıkınca nasıl dinlenildiği konuşuluyor ve illegal bir yöntemle dinlenildiği ortaya çıkıyor. Öyle olunca ‘dinleniliyorum’ demek, TİB tarafından dinleniliyorum anlamına gelmiyor ama bunu farklı zeminlere taşıyorlar. Biz bunları TBMM’de enine boyuna tartıştık. Orada da kim var? TİB’den, jandarma istihbarattan, emniyet istihbarattan ve MİT’ten var. Bir dinleme, öncelikli olarak yargı kararıyla olur. Eğer öncelikli bir durumsa, yargı kararı gelene kadar yazılı emirle olur. Onun dışında TİB tarafından başka bir şekilde dinlenilmesi söz konusu değil.”
Kapusuz, TİB’e mahkeme kararıyla yapılan baskın konusundaysa “Doğrusu kurum ve kuruluşların yaptıkları tüm eylem ve işlemde oldukça dikkatli olmaları lazım. Yapılan işin, birincisi hukuki olması lazım, ikincisi de kamu yararını ve kamu güveniliğini tehdit etmemesi lazım. Kurumlar arasında bu anlamda yanlışlar yapılırsa bunlar telafisi zor sıkıntılar meydana getirir. Onun için herkesin dikkatli olması lazım” diye konuştu.
Bir gazetecinin, “Danıştay’ın katsayı konusundaki kararını nasıl karşılıyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayan AKP Genel Başkanı Kapusuz, “Tartışılacak bir konu. Bir önceki yargı kararıyla bugünkü karar arasında çok ciddi fark var” dedi. (Radikal)