AKP'li Nevzat Bozkuş başkan kadın heykelleri tedirgin!

AKP'li Nevzat Bozkuş başkan kadın heykelleri tedirgin!
AKP'li Nevzat Bozkuş başkan kadın heykelleri tedirgin!

Bozkuş?un kadın heykellere yönelik operasyonuna ?Dört Mevsim Kadın? heykeli de depoya kaldırılacak mı? Bozkuş, çıplak kadın heykelini de kaldırmış. FOTOĞRAFLAR: MUKADDER YARDIMCIEL / DHA

Haber: MUKADDER YARDIMCIEL / Arşivi

KARS - 29 Mart’ta göreve AKP’den seçilen Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un belediye önündeki iki kadın heykelinden başka göğüsleri açık olan kadın heykelini de depoya kaldırttığı ortaya çıktı.
Eski Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından kentin çeşitli yerlerine yerleştirilen 30 kadar heykelden iki kadın heykeli belediyenin girişine, çıplak olan kadın heykeli ise tarihi Kars evlerinin önüne konulmuştu. Tarihi 12 Havariler Kilisesi’nin yanına ise üst kısmında dört aslan kafası, alt kısmında da göğüsleri açık dört kadın figürünün bulunduğu heykel yerleştirilmişti. 29 Mart’ta AKP’den belediye Başkanı seçilen Nevzat Bozdağ heykellere rahat vermedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kars’a gelişinden bir gün önce 12 Haziran’da belediye önündeki heykeller kaidelerinden çıkarılarak Fen İşleri Müdürlüğü’ne ait depoya konuldu. Ayrıca tarihi Kars evleri önündeki çıplak kadın heykelinin de belediye başkanının emriyle kaldırıldığı ortaya çıktı. Kars Belediyesi’nın kadın heykelleri toplaması üzerine 2005’te Fransa’dan getirilen saldırıya maruz kalan ‘Dört Mevsim Kadın’ heykelinin geleceğinden endişe ediliyor. İlk icraatları kentteki ‘Aşıklar Bayramı’ ve ‘Kaz Film Festivali’ni iptal ettiğini açıklayan Nevzat Bozkuş  ise “Halkın heykellere karşı antipatisi olduğunu gördük. Bizim de programımızda vardı. Heykelleri çıplak olduğu için kaldırmadım.”