AKP'li Sarıbaş'a üç dava açılacak

AKP'li Süleyman Sarıbaş'ın İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun 'Azınlık Raporu'na ilişkin yaptığı konuşmadaki sözlerine, İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'dan yanıt geldi.

İSTANBUL - AKP'li Süleyman Sarıbaş'ın İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun 'Azınlık Raporu'na ilişkin yaptığı konuşmadaki sözlerine, İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'dan yanıt geldi.
Sarıbaş'ın konuşmasından raporu okumadığı ya da okuyup da hiç anlamadığının anlaşıldığını belirten Kaboğlu, "Adı geçen milletvekiliyle aramda ortak dil yok. Kendimi ona yanıt verebilecek konumda hissedemiyorum. Çünkü, adı geçen kişinin sözleri, hakaret ve küfür içerikli sözler. Bu bakımdan bu sözlere yanıt vermek bana düşmez. Benim düzeyimle bağdaşmaz. Ona her halde bağımsız yargı organları karar verir" diye konuştu.
İnsan Hakları Danışma Kurulu Üyesi olan KESK Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Göyçe de, "Avukatımızla görüştük ve KESK olarak Sarıbaş'a hakaret davası açmaya karar verdik" dedi. TESK Hukuk Müşaviri Yasemin Ertekin de hakaret davası açabileceklerini söyledi.
Üyelere hakaret yağdırmıştı
Sarıbaş, önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Bu kepazelik raporu hazırlayan entel devşirme takımı, maalesef gayelerine ulaştılar. Azınlık haklarına karşı çıkanlar güya 'Sevr sendromu' olanlarmış... Bunlar, Barzani'nin danışmanlığını yapan, Filistin kampı kaçkını eski sosyalistler, şimdilerde liboş, bu şekilde AB'ye girersek 'finoş' olacak zatlardır. Azınlık arayanlar, analarına, babalarının kim olduğunu bir kez daha sorsunlar. Ey Türk, titre ve kendine dön" demişti.