AKP'li Üskül'den CHP'li Soysal'a 'gaz maskesi' tavsiyesi

AKP'li Üskül'den CHP'li Soysal'a 'gaz maskesi' tavsiyesi
AKP'li Üskül'den CHP'li Soysal'a 'gaz maskesi' tavsiyesi
TEKEL eylemi mağduru vekil: Gaz TBMM'ye sıkıldı


ANKARA – TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, TEKEL işçilerinin Abdi İpekçe Parkı’ndaki eylemi sırasında, polisler tarafından yüzüne biber gazı sıkılan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ankara Valisi Kemal Önal, Abdi İpekçi Parkı’nda eylem yapan TEKEL işçilerine müdahale sırasında güvenlik güçlerinin "amacı aşan uygulamaları olup olmadığı" konusunda inceleme başlattı.
Aynı zamanda Komisyon üyesi olan Soysal’ı, TBMM’deki odasında ziyaret eden Üskül, milletvekillerine yönelik bu tür eylemleri onaylamalarının mümkün olmadığını söyledi.
Soysal’ın daha önce de benzer olayları yaşadığını ifade eden Üskül, "Komisyonda espri konusu olmuştu. Kendisine gaz maskesi hediye etmeyi düşünmüştük. Galiba bunu gerçekleştirmemiz gerekecek" dedi.
Zafer Üskül, Soysal’ın, emekçilerin haklarını aradığı eylemlere katılan bir milletvekili olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Mutlak surette zor kullanmak gerekiyorsa, bunun mutlaka orantılı olması gerekir. Artık gösterilerde, gösteri hakkının kullanılması sırasında Avrupa’da uygulanan standartların bizim güvenlik görevlileri tarafından da uygulanması gerekir. Bu konularda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükmünün, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarıyla somutlaştırıldığını, orada bazı kriterlerin geliştirildiğini biliyoruz. Dolayısıyla idaremizin bu kriterlere uygun hareket etmesi gerekir.
Olay, muhtemelen Komisyonumuza gelecektir. Orada bir karar alacağız, konuyu inceleyip incelememe konusunda... Ama görünen görüntüler hoş değil. Provokasyonlar olabilir, bu tür olaylarda bunu hepimiz biliyoruz. Provokasyonla ilgili bilgi alınmışsa, provokatörlerin araştırılması, onların etkisiz hale getirilmesi gerekir. Zaman zaman toplumsal olaylarda gösteri yapanların dışında, bazı kişilerin araya karıştığı konusunda bilgiler geliyor emniyetten bize. Ama önemli olan, onların oraya girmesini, kışkırtıcıların olaya karışmasını önlemektir. Gösteri yapanların güvenliğini sağlamak da idarenin görevidir. Bu konuları bir kez daha gündemimize alarak gözden geçirmek zorunda kalacağız."-BİBER GAZI BANA DEĞİL, PARLAMENTOYA SIKILMIŞTIR-CHP’li Soysal da insan hakları savunucusu olduğunu söylediği Zafer Üskül’e, yaşadığı olayla ilgili gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür etti.
TBMM’nin saygınlığının önemine işaret eden Soysal, bir çok ilden gelen insanların dünkü eylemde haklarını aradığını söyledi. Eyleme katılanlarla İstiklal Marşı okuduktan 5 dakika sonra, bir polis şefinin, "milletvekilleri oradan ayrılın" dediğini ifade eden Soysal, "Milletvekilleri ne zamandır polis şeflerinden talimat alır hale geldi?" diye sordu.
Çetin Soysal, "Gözlerime sıkılan biber gazı elbette canımı yaktı ama esas içim yandı" dedi.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, "en azından silahı kullanılmadı" demesinin çok vahim bir durum olduğunu ifade eden Soysal, Meclisin bu olayla ilgili olarak üzerine düşeni yapması gerektiğini ve bunu da yapacaklarını bildirdi.
Çetin Soysal, "Biber gazı bana değil, Parlamentoya sıkılmıştır. Çünkü orada sadece ben değil, 20 milletvekili vardı" diye konuştu.
Soysal, olayı hem Komisyona hem de yargıya taşıyacaklarını söyledi.
VALİ İNCELEME BAŞLATTIAnkara Valisi Önal, dün Abdi İpekçi Parkı’nda TEKEL işçilerine yönelik müdahale sırasında polisin, "amacı aşan uygulamalarda bulunduğu" iddiaları ile basına yansıyan görüntü ve haberler konusunda inceleme yapılması amacıyla bir vali yardımcısını görevlendirdi.
İnceleme çerçevesinde, olaya ilişkin görüntüler ve haberler değerlendirilecek ve kusuru bulunan görevliler hakkında idari işlem yapılacak. (aa)