AKP'li vekil zina mahkûmu

AKP Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Aydın Dumanoğlu şikâyet üzerine başka bir kadınla yaşadığı için 4 milyar lira tazminata mahkûm edildi. TCK'da suç olarak düzenlenseydi, Dumanoğlu, hapse girebilecekti.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - AKP Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Aydın Dumanoğlu şikâyet üzerine başka bir kadınla yaşadığı için 4 milyar lira tazminata mahkûm edildi. TCK'da suç olarak düzenlenseydi, Dumanoğlu, hapse girebilecekti.
AKP'lilerin zinayı suç sayma girişiminin gölgesi altında TCK tasarısının TBMM'de ele alındığı gün, Ankara Adliyesi'nde de ilginç bir karar verildi. 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davayı, AKP'nin kurucu üyesi de olan Dumanoğlu'nun eşi Sevil Dumanoğlu açmıştı.
Hem Türk hem İngiliz vatandaşı mimar-mühendis Sevil Dumanoğlu dilekçesinde, eşiyle 1997 yılından beri ayrı yaşadıklarını belirtmiş, eşinin bir başka kadınla yaşamasının kişilik haklarına ağır saldırı oluşturduğunu dile getirmişti. Dumanoğlu hem eşi hem birlikte yaşadığı kişiden yaşadığı ıstırap nedeniyle 50'şer milyar lira manevi tazminat istedi.
Dünkü duruşmada Sevil Dumanoğlu'nun avukatı Tahsin Türkçapar, müvekkilinin eşinden ayda 1 milyar lira nafaka aldığını, başka geliri olmadığını, davalının ise aylık 10 milyar lira maaş aldığını, gayrimenkul gelirleri olduğunu belirtti. Davalının avukatı Mustafa Kale ise Sevil Dumanoğlu'nun yılın 10 ayını İngiltere'de geçirdiğini, ortada dava nedeni bulunmadığını ileri sürdü, "Dava kötü niyetle açılmıştır, reddedilsin" dedi.
Kadın yargıç mahkûm etti
Yargıç Beyhan Azman, Aydın Dumanoğlu'nun evli olduğu halde başka kadınla yaşamasını, davacı eşinin kişilik haklarına saldırı olarak değerlendirdi ve 4 milyar lira manevi tazminata mahkûm etti ve dava tarihinden itibaren yasal faiz yürütülmesine hükmetti. Yargıç, davalının birlikte yaşadığı kişi aleyhine açılan davanın ise, takip edilmediğinden açılmamış sayılmasına karar verdi. Tazminata mahkûm edilen Dumanoğlu, KTÜ Rektörlüğü yapmıştı. AKP'nin kurucu üyesi olan Dumanoğlu'nun Türkiye-AB Karma Komisyon üyesi sıfatı da var.