AKP'li vekilden kadına şiddete karşı 'mahallenin namusu' önerisi: Cezayı mahalleli versin

AKP'li vekilden kadına şiddete karşı 'mahallenin namusu' önerisi: Cezayı mahalleli versin
AKP'li vekilden kadına şiddete karşı 'mahallenin namusu' önerisi: Cezayı mahalleli versin
Meclis Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu Üyesi AKP'li İsmet Uçma, "Kadına şiddet için geliştirilen acil durumda müdahaleyi kolaylaştıran panik butonu yerine Mahallenin namusu diye bir şey geliştirebiliriz, o mahallede birisine yönelik bir şey yapılıyorsa herkes ona sahip çıkar ve hakikaten de yapanı neredeyse ifna eder (cezasını verir)" dedi.

RADİKAL-Kadına şiddeti önlemek için mecliste kurulan komisyonda konuşan AK Partili İsmet Uçma’nın “Mahallenin namusu diye bir şey geliştirebiliriz. Birine bir şey yapılıyorsa herkes ona sahip çıkar, yapanı ifna (yok etmek) eder” sözleri tartışma yarattı.  Hüriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu çeşitli kamu kurumlarını dinlemeye devam ederken üyeler de görüşlerini aktarıyor. Ak Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma kadına şiddeti önleme yönünde tartışılacak önerilerde bulundu. Uçma’nın sözleri komisyon tutanaklarına şöyle yansıdı:

‘GÜCÜNÜZ OLSA DÖVERSİNİZ’

“Hep birlikte anılmaya değer bir iş yapalım. Bir rönesans yapalım. Ezber bozalım ve Türkiye modeli dünyaya örnek olsun. Şu kadın-erkek ayrımından kurtulmamız lazım. Fiziki gücünüz yetse siz erkekleri daha çok döversiniz mesela.” Acil durumda müdahaleyi kolaylaştıran panik butonu yerine “mahalle” modelini öneren Uçma şunları söyledi:

‘MAHALLELİ SUÇLUYU İFNA EDER’

“Polis geldiğinde beyefendi geçici hiddete kapılmış olduğunda, hanımefendi de bunu değerlendirdiğinde; örneğin sabah kahvaltısını yaparken ya işte ‘Yüzüme baktın, psikolojimi bozdun’ diye karakolu aradığında 6 ay uzaklaştırma alıyorsa, burada başka bir gerginliğe sebebiyet veriyoruz demektir. Butonları biz örnek aile ve insanlardan oluşturabiliriz. Mahallenin namusu diye bir şey geliştirebiliriz, o mahallede birisine yönelik bir şey yapılıyorsa herkes ona sahip çıkar ve hakikaten de yapanı neredeyse ifna eder.”

İSMET UÇMA’YA TEPKİLER

Komisyon üyeleri, Uçma’nın “Butonları biz örnek aile ve insanlardan oluşturabiliriz, mahallenin namusu diye bir şey geliştirebiliriz” sözlerini şöyle değerlendirdi:
Bu devletin görevi  Candan Yüceer ( CHP Tekirdağ Milletvekili): “Bizler, namus cinayetleri tahrik indiriminden yararlandırılmasının’ mücadelesini verirken; ‘mahalle namusu’ gibi bir kavramı ortaya atmak bile son derece tehlikeli. Şiddeti önlemek mahallelinin değil, devletin görevi.”

KOMİSYONDA ERKEKLER OLMASIN

Nursel Aydoğan (HDP Diyarbakır Milletvekili): “Mahallenin namusu adı altında pek çok genç kadının katledildiğini biliyoruz. Erkeklerin de bu komisyonda yer almasını doğru bulmuyoruz.”

ÇOK SOYUT KAVRAM

Ruhsar Demirel ( MHP Genel Başkan Yardımcısı): “Namus soyut bir kavram ve herkes istediği gibi doldurabiliyor. O zaman ben namusu, kendime göre yorumlayıp istediğimi vurabilirim.”


  http://www.radikal.com.tr/128225412822545

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dahiyane! - somun ekmek

  aferin cok guzel dusunmussun. ama mahalleli linc etmesin, engizisyon kuralim, cadilar engizisyon karariyla meydanlarda yakilsin. halkimiza hem ibret hem eglence olur. soyle agiz tadiyla bi ortacag yasayamamistik, ilac gibi geldiniz vallahi. ama ronesans diye buna denmiyoramca, bu pislik zihniyetten kurtulmaya deniyor.

  hukuk denen bir şey olsa gerek - genco940

  yoksa milleti birbirine mi kırdırmayı mı planlıyorsunuz. Sağcıların yürüyüşünü, solcular halletsin, solcuları muhafazakarlar, siyaseti de millet halletsin olsun bitsin. dimi ama. kim seçti bunları ya.

  Bune şimdi - user771112

  Mahallenin namusuymuş!. Bir ülkenin hukuku namusudur ve Siz ülkenin namusunun içine ettiniz.

  Hangi dönemde yaşıyor bu şahıs? - brandywine06

  Ya da hangi dönemde yaşamak istiyor? Bu Komisyon'a neden bu şahıs yollanmış? Kadın hareketlerinden, bu hareketlerin dünyada geldiği yerden, kadın öldüren erkeklere yapılan indirimlerin evrensel hukuk kurallarına ters düştüğünden, açıkçası girdiği komisyonun çalışma alanıyla ilgili her şeyden habersiz, resmen cahil. İnsan cahil olduğu bir konunun komisyonunda ne işe yarar? Şimdi sosyal bilimci olarak ben atom altı parçacık deneyleri tasarlayan bir komisyonda bir işe yarar mıyım? Bu örneği özellikle verdim, çünkü teknolojik konular olunca bilmeyenlerin o komisyonda olması ne kadar abes ise, bunu herkes nasıl rahatça kabul ediyorsa, kadına karşı şiddet komisyonunda da, etrafındaki kadın döven birkaç erkek ve dayak yiyen kadınlar dışında hiçbir bilgiye sahip olmayanların yer alması o kadar abes.

  İlahi şakacı şey - user550315

  Hayatım o zaman devlete ne gerek var? Devletin mahkemesine ne gerek var? Biz mahallece adaleti dağıtırız zaten. Sana ödediğimiz vergilerimiz de cebimizde kalır ne güzel. Hatta oturduğun o meclise ne gerek var o zaman?