AKP'li vekilin Osmanlı rüyası!

Konya milletvekili Kabakçı'nın, TSK'yı dünyaya tanıtmak için önerileri: Osmanlı kıyafeti giymiş gerçek askerler büyük şehirlerde sembolik törenler düzenlesin. Cülus Töreni, Cuma Selamlığı ve Kılıç Alayı yapılsın


TARIK IŞIK 

ANKARA - AKP Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, ‘Türk ordusunun gücünü dünyaya tanıtmak’ için Osmanlı kıyafeti giymiş gerçek askerlerin, yılın belli dönemlerinde, büyük kentlerde ‘Cülus Merasimi’, ‘Kılıç Alayı’, ‘Cuma Selamlığı’ gibi Osmanlı devleti dönemine ait sembolik askeri törenler düzenlenmesi önerisi getirdi.
AKP’li Kabakçı, ‘Konya’nın Geleceğine Vizyoner Bir Bakış’ adlı kitabında, sanayiden turizme kadar birçok alanda görüşlerini açıkladı. Kabakçı’nın kitabında, ‘Geleneksel Askeri Tören ve Merasimlerin Günümüz İnsanı ile Buluşturulması Projesi’yle “Dünyanın en eski ordusuna sahip bir devletin kültürel ve tarihi zenginliğini genç nesillere ve tüm dünyaya tanıtmayı” amaçladığını yazdı. Kabakçı, proje çerçevesinde şu etkinliklerde bulunulmasını önerdi: “Aslına uygun kıyafetler, silahlar ve aksesuvarlar ile donatılmış birliklerimizin belirli bir takvim çerçevesinde tespit edilen zamanlarda, Konya merkezinde belirlenen bir alanda icra edecekleri tören ve merasimlerin (örneğin; Kılıç Alayı, Cülus Merasimi, Cuma Selamlığı, sefere ordu uğurlama ve karşılama, sancak merasimi gibi) hangilerinin olacağı, konunun uzmanları tarafından tespit edilmelidir. Farklı ülkelerin vatandaşlarına, farklı kültürlerin temsilcilerine, farklı dilleri konuşanlara ve farklı yaş grubundaki insanlara; ordumuzun sahip olduğu köklü geçmişi ve kültürü, işinin ehli tarafından doğru bir biçimde anlatılacak ve tanıtılacaktır. Böylelikle Türk ordusunun gücü ve asaleti tüm dünyaya birkez daha gösterilecektir. Ayrıca, özellikle genç neslimizin, sahip olduğumuz bu eşsiz değerleri fark etmesi sağlanacaktır. 100-150 yıllık kısa geçmişlerine rağmen sahip olduklarından fazlasını pazarlayan ülkelerin yanında, 2 bin 217 yıllık birikimi bulunan bir milletin değerlerini insanlarla paylaşması kadar doğal bir olgu yoktur.
Günümüzün gelişmiş teknolojileri (ses-ışık ve görüntü animasyonları) ile desteklenerek oluşturulan gösteriler başlamadan önce yapılacak olan mehteran bölüğünün gösterisinin yerli ve yabancı izleyicileri etkileyeceği kesindir. Ayrıca etkinlikleri takip eden yerli ve yabancı izleyicilere satılmak üzere tanıtıcı ve bilgilendirici kitapçık, broşür, kartpostal, görsel sunumlar hazırlanarak gelir elde edilebilir. Bu gelir doğrudan Mehmetçik Vakfı aracılığıyla şehit ailelerimize aktarılarak bu insanlarımıza farklı bir destek sağlanmış olur.”
Projesini Radikal’e değerlendiren Kabakçı, “Her sene jandarmamızın ve polisimizin kuruluş yıldönümlerini kutluyoruz. Onu turizme yönelik bir hale getirmeyi düşündük. Bu Batı ülkelerinde de yapılıyor. Polonyalılar Leh kıyafetiyle törenler yapıyor, İngiltere ve Fransa da tarihleriyle bütünlük arzeden törenler yapıyorlar. Projeme göre, askerler geleneksel o kıyafetleri zaman zaman giyecek. Bunu senede bir iki kere yapabiliriz. Bunu, ufuk açmak için önerdim. Törenler İstanbul’da, Ankara’da yapılabilir” dedi.
Osmanlı padişahlarının, tahta çıkışlarında devlet ileri gelenlerine, ulemaya ve kapıkulu ocaklarına kanuna göre belli miktarlar üzerinden verdikleri bahşişe cülus bahşişi deniyor. İlk olarak 1389 da Kosova savaş meydanında tahta çıkan Yıldırım Bayezit’in kapıkulu askerine ve ulemaya bahşiş vermesi ile bu merasim yapıldı. Padişahların cuma namazlarına gidiş gelişlerinde yapılan ‘cuma selamlığı’nda askeri, mülki ve ilmiye sınıfından pek çok kimse bulunur, her sınıf askerden meydana gelen birlikler, namazdan sonra padişahın önünde resmi geçit yaparlardı.