AKP'li vekiller bayrak açtı: Dershaneler kapatılamaz!

AKP'li vekiller bayrak açtı: Dershaneler kapatılamaz!
AKP'li vekiller bayrak açtı: Dershaneler kapatılamaz!
AKP'nin hukukçu milletvekillerinden Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün ve Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş Başbakan'ın açıklamalarına rağmen dershanelerin kapatılmasının onaylanamayacağını açıkladılar.

Zaman gazetesinden İbrahim Asalıoğlu'nun haberine göre, dershaneleri kapatacak bir kanun tasarısının Meclis’e gelmesi halinde ‘hayır’ oyu vereceğini açıklayan AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, sözünün arkasında olduğunu söyledi.
Hukukçu vekil Akgün, “ 'Dershane açamazsın kardeşim, ben bunu kapatıyorum’ gibi bir yaklaşım hem bizim misyonumuza uygun değil, hem de Anayasa’ya aykırı. Kaldı ki böyle bir düzenleme Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden döner” dedi. Akgün, dershane meselesine ‘anayasal insan hak ve hürriyetleri’ açısından baktığını vurgulayarak, bunun bir ‘teşebbüs hürriyeti’ olduğunu kaydetti. İnsanların yasalara uygun olmak kaydıyla istediği işyerini veya istediği dershaneyi açabileceğini söyledi. 
Eğitim sisteminin dershaneye ihtiyaç duyulmayacak hale getirildiği zaman zaten dershanelerin kapanacağını söyleyen Akgün, “Yasak koymakla, kapatmakla bu işler çözülmez. Eğer sizin eğitim sisteminde boşluklar, yetersizlikler varsa; yarın insanlar dershane kapanınca özel öğretmen arayacak. Daha masraflı olacak. Bu insanların rızasına bırakılmalı, isteyen göndersin istemeyen göndermesin. Meclis’e böyle bir düzenleme gelirse ‘hayır’ oyu vereceğim. Bu sözümün arkasındayım. Böyle bir kanunun doğru olmadığını düşünüyorum. Ancak yarın herkesi ve bütün dershane kesimlerini tatmin edecek bir şey gelir, o ayrı bir şey. Ama şu haliyle, ‘kapatıyorum’ diyerek herhangi bir önlem alınmadan, geçiş sürecinde iyileştirici tedbirler olmadan böyle bir kanun gelirse hayır oyu vereceğim.” ifadelerini kullandı. 'İMAM HATİPLİYİM, DERSHANEYLE TIBBI KAZANDIM'
AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise Turgutlu İmam Hatip Lisesi’nden tıp fakültesini kazanmasını dershanelere borçlu olduğunu açıkladı. İki kızının da lise döneminde dershaneye gittiğini ve büyük fayda gördüğünü aktaran Yurttaş, etüt merkezleri ve okuma salonlarının ise ihtiyaç sahibi öğrencilerin bir sığınağı ve çaresi olduğunu savundu.

Dershaneler konusunda yüzlerce telefon, mesaj ve e-mail aldığını anlatan Yurttaş, dershanelerin eğitim sisteminde süregelen olumsuzlukların sonucu olarak bir gereklilikten doğduğunu belirterek, “İyi amaçla kurulmuş bu kurumlara karşı bir tarafgirliğimiz söz konusu değildir. Kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan dershaneler büyük fonksiyonlar icra etmişlerdir. Öğretimin yanında eğitim, ilmin yanında irfan, talimin yanında terbiye verilmesi konusunda çalışmaları olmuştur” dedi.

Bugüne kadar hiçbir düzenlemeyi halka danışmadan hayata geçirmediklerini aktaran Yurttaş, dershaneler konusunun da "oldubittiye getirilmeyeceğini ve hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini" söyledi. 


HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


  http://www.radikal.com.tr/116204911620499

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anayasaya Aykırıymış!! - Selenoglu

  Dershanelerin kapatılması Anayasa, insan hak ve hürriyetine aykırıymış!! Bunu söyleyene bakın, hemde hukukçu! Desane parasını ödeyemediği için cezaevine atılan annenin hak ve hürriyeti yokmu, hemde borç ödeyememekten dolayı hapse atılmak Anayasaya evrensel hukuka aykırı değil mi? Okuma yazma bilmeyen birine evrak imzalatıp bu evrakla ceza almasını sağlayan da Avukat yani sizin gibi hukukçu değil mi? Başbakanımız sonuna kadar haklıdır sınav sistemi olduğu müddetçe öğrenciler arasında haksız yarış sağlayan bu rant kapıları dershaneler kapatılmalıdır.

  NİYE ACABA 3 - HARAYDIN

  Üniversite fen sosyal mühendislik diye karma öğrenci alın sınavsız istediği kadar girsin. Bölümlerin en ağır derslerini en ciddi bir şekilde koyun.Öğrencinin çoğu kazanmak için dersane özel ders peşinde koştuğu bölüme girmeyecek herkes istediği fakülteye girecektir, tabi fazla müracat halinde genel ortalama ve bölüm dersleri ortalamasına bakıp not sırasına göre almak gerek. Adalet için de tüm hocalar herkese bir konu anlatacak ve herkes aynı dersi görüp aynı soruyu cevaplayacak, haydin dersaneyi değil giriş ve tercih sınavlarını kaldırın.

  NİYE ACABA 2? - HARAYDIN

  Sanki bu millet dersane öncesi yaşamadı. Sen bu çocuğu bana teslim et kesin Fen lisesi, Tıp fakültesi kazandırırım diyecekler oysa çocuk açık öğretim kapasitesinde. Şimdi çevrenize bakın resim sınavına girene zorlamayın kabiliyeti yok diyorlar. Ertesi yıl sınava katılanlardan özel ders almak istiyorsunuz, sizin kızın müthiş resim kabiliyeti var ancak biraz işlenmesi lazım özel ders ile diyecekler, bunlar okulda resim dersi görmüyor mu diyeceksiniz siz de. Hayal aleminde yaşamak bu olsa gerek. Sınav yaparsanız sonuç budur. Ya Hakkari örneği, ya Resim örneği ya dersane ya başka bir şık şansınıza, gelin giriş sınavlarını kaldıralım, en azından liseden. Bu en basit iştir.Liseye sınavsız müracat, fazla müracatın mahalle okulu, kura, illada sahil kenarındaki okuldan deniz seyredeceğim diye ısrar edene para gibi şıkları var.

  KARA CEHALET - HARAYDIN

  Herkesçe bilineni bilmezden gelmek neyse de bilmemek kara cehalettir. İnekistan diye bir ülkede çevredeki tüm inekler bir boğadan bıkmış, şikayetçi olmuşlar, inek sahipleri de boğa sahibinin fazla para istemesinden şikayetçi olmuşlar. Günde 40 ineğin peşinden koştuğunu öğrenen kamu çiftliği boğayı satın alarak ücretsiz kamu hizmetine sunmuşlar. Bütün inek sahipleri ayaklanmış bu boğa günde bir inekten fazla iş görmüyor, sığır nesli tükenecek diye. Sormuşlar boğaya sen günde 40 diye hayatını garantiye aldık, bakımın eski halinden çok iyi,noldu. Ben kadroluyum, çok çalışmazsam kesilme yada çifte sürülme riskim yok,salla başını al otunu, niye kendimi yorayım demiş. Kamuda 15 saat ders ile maaş alan öğretmen dersane de 15 saat derse girse açlığından ölür. Aradaki farkı anladınız mı, bir dersane öğretmeni nasıl çalışır bir inceleyin sonra buraya yazın, aynı öğretmen niye sınıfta öğretemiyor da dersane sınıfında öğretiyor diye. Yarın dersane kapansın çocuğunuz derste öğrenemiyor olacak, çocuğunuz çok geri, tedbir alın diyecekler, aynı öğretmenden saati 100 Tl ye özel ders alınca çocuğunuz zehir gibi diyecekler, merak etmeyin ama aksatmayın özel dersi muhaklkak Tıp kazanır diyecekler bekleyin.

  Dershaneler - Turkuvaz

  Şimdi tutup Fetullah Gülen ve grubunu savunmak istemiyorum ama bir gerçek var. Siz eğitim sisiteminizi reforme etmiyeceksiniz, siz OECD ülkeleri arasında her alanda en son sırada yer alacaksınız ve sonar dersaneleri kapatırım diyeceksiniz. Nu akılcı bir yaklaşım değil. başbakan yine kafasına koymuş uysada uymasa da yapacak işte. Avusturya'yı çok iyi bilirim. Eğitimi çok iyi derler ama nerdeyse burada da öğrencilerin %60'ının üstü liseyi bitirebilmek veya lise bitirme sınavları için bu tip dersanelerden yardım alıyor. Ülke yönetimleri okullara yeterince kaynak aktrmıyor,öğrencilerle öğretmenler sınıfların kalabalık olmasından ve işyükünden dolayı fazla ilgilenemiyor ve tbii velilere çocuklarını dersaneye göndermek kalıyor. Avusturya, Almanya,Hollanda gibi sınıflarındaki öğrenci sayısı 20 sayısını aştığı zaman bu sınıfta istenildiği gibi ders verilemez denen ülkelerde bile dershane gündemde olunca bizde nasıl olmaz. Başbakan'ın tek isteği var. Yetersiz eğitilmiş insan.

  Anlayan anlatsın - vancetti

  Anlayan biri anlatsında öğrenelim. Bu dershane öğretmenleri MEB menşeli. Nasıl oluyor da okulda iyi öğrenci yetiştiremiyorlar da, özel dershanelerde başarılı öğrenci yetiştiriyorlar?. Öğrenci sayısı fazlaysa önlemini almak devlete düşer. Binlerce genç öğretmen işsiz. Müfredat hastaysa düzeltin. Dershanelere sıradan bir işçi çocuğunu gönderemez. Buda Anayasanın eşitlik ilkesine ters düşer. Diyeceksiniz ki, neremiz doğru?.

  NİHAYET - HARAYDIN

  Nihayet konuya siyaset değil eğitim olarak bakan biri çıktı. Neymiş kapatmak icraat değilmiş.Velinin kendi iradesiyle aldığı bir yardımı yok edecek bir güç yeryüzünde yoktur. Dersane bu yardım almanın en mantıklı,makul, kayıt içi ve ucuz şeklidir, onun için veli dersaneye gider,çünkü diğer yardım alma şekilleri çok vahşi,pahalı,kayıtdışı yerine göre Hakkari örneğinde olduğu gibi hazırlama iddiasıyla ahlaksızlığa gidecek yoldur. Oysa dersane yerine sınav ve yardım alma ihtiyacı ortadan kalkarsa her sorun biter.Hele lisede akıl almaz bir şeydir yardım almak zorunda kalmak.Sınav varsa yardım aranır, kaldırın sınavı. Müracat fazla olan okulda yarısını paralı yapın, yarısını bilgisayar kurası çekin,dersaneye , etüt, özel derse verilecek parayı talebin fazla olduğu okul alsın.Bir yöntem bulun sınavı kaldırın, dersaneyi kaldırmak çözüm değil, daha kötüsüne, daha pahalısına yerine göre ahlaksız yöntemlere mahkum etmek demek bu bir hak olabilir mi? Herkes özel ders peşine düşecek Hakkari örnekleri artacak, bazı öğretmenler kendi öğrencisini ahlaksızca başkasına paslayacak ondan kendine paslatacak bu iğrenç çarkı daha önce yaşadık, sınav varsa bu yola bizi mahkum edemezsiniz, kaldırın sınavı. Üç beş okul gösterin,müracaat fazla olursa yarısını not ortalamasına göre, yarısını kura ile hatta üçe bölün kontenjanın üçte birini de paralı yapın, sınav yapmayın dershane de kalmasın.Öğrenci illa lüks semtlerdeki okullarda olmak isterse fazla müracaat parasını ödesin.