AKP'liler inanmadı: Masal gibi, soru işaretleri var

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Bülent Arınç’a ‘suikast girişimi iddiası’ ve Genelkurmay Başkanlığı’nın önceki gün yaptığı ‘bilgi sızdıran askeri izledik’ açıklaması AKP’li milletvekillerini ikna etmedi.
AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, olayın yargıya intikal ettiğini anımsatarak, “Yargının sonucu beklenmeli. Elbette idari açıdan Genelkurmay’ın açıklaması olabilir. Esas yargı sonucu önemlidir, yargının vereceği karara itibar edilmesi gerekir. Yargı kararını bekliyoruz” dedi.
Genelkurmay’ın açıklamasını ‘çok soru işareti var’ diye değerlendiren AKP Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, açıklamayı bu soru işaretlerini cevaplayacak mahiyette ve tatmin edici görmediklerini söyledi. Soruşturmanın sürdüğünü anımsatan Bahçekapılı, “Bu ülkeye yakışmayan davranışlar olmamalı, bunu genel anlamda söylüyorum” dedi. 

Neden üç gün beklediler
İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, Genelkurmay’ın açıklamasının ‘tatmin edici’ olmadığını ifade ederken, açıklamanın neden olayın ortaya çıkmasının üzerinden üç gün sonra yapıldığını da sordu. Yiğit, “Hemen yapılabilirdi” dedi.
Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş ise “Türkiye’de askerlerimiz çok yakın zamana kadar tartışılmayan, saygın bir kurumdu. Ama son yıllarda özellikle Atabeyler, kafes, ıslak imza çıkması beni son derece rahatsız  ediyor” dedi. Göktaş, “Bir savunma refleksi içinde olunmamalıdır. Bu olayda ister istemez herkesin kafasında soru işaretleri var” dedi.
Genelkurmay açıklamasını “mızrak çuvala sığmıyor gibi” diye değerlendiren İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz, “Daha açık, şeffaf bir cevap verilebilirdi. Köstebek takibi bir albaya mı bırakılmış, ona mı kalmış. Yoksa onun dışında başkaları da mı var” dedi.
İzmir Milletvekili İbrahim Hasgür de açıklamayı ‘inandırıcı’ bulmadı. Hasgür, “Bilgi sızdıran askeri özel kuvvetlerden binbaşı ile albayla mı takip ediyormuş. Nerede görülmüş. Çocuk mu sanıyorlar. Çocuklara anlatılan masallar gibi kandırmaya mı çalışıyorlar. Hiç konuşmasınlar, konuştukça batıyorlar” diye konuştu.