AKP'lilere dershane brifingi

AKP'lilere dershane brifingi
AKP'lilere dershane brifingi
Milli Eğitim Bakanı Avcı, AKP Grubu'nda dershanelerle ilgili bilgi verdi. Avcı'nın anlattıkları, kapatmaya karşı çıkan bazı vekilleri iknaya yetmedi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Dershanelerin özel okul ve açık liseye dönüştürülme yoluyla kapatılması tartışmasının AK Parti içinde de devam etmesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Partili milletvekillerini bilgilendirdi.
Bakan Avcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın konuşmasının ardından haftalık grup toplantısının basına kapalı bölümünde yaptığı bilgilendirmede, dershanelerin kapatılmasının ‘büyük dönüşüm’ün bir parçası olduğunu söyledi. Avcı, yapılan araştırmalara göre ödenen ücretle başarı arasında bir orantı tespit edilemediğini belirtirken, dershanelerin eğitime katkı oranını ise yüzde 7 olarak açıkladı. 

Cemaat, ‘itiraz eden grup’

Gülen Cemaati’nden ‘itiraz eden grup’ olarak söz eden Nabi Avcı, özel okula dönüştürülebilecek dershanelerin çoğunun da ‘itiraz eden gruba’ ait olduğunu sözlerine ekledi.
Daha önce de dershanelerin kapatılmaması yönünde açıklama yapan AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün “Sayın Bakan, anlattıklarınız beni tatmin etmedi. Dershanelerin kapatılması serbest rekabete aykırı. Önerdiğiniz model bana göre sorunu çözmez. Sistem değiştirmeden dershanelerin okullara dönüştürülmesi çok sakıncalı. Bu düzenleme seçim sonrasına ertelenmelidir” dedi.
AK Parti’nin kurmaylarından Abdulkadir Aksu ise alınacak dershane öğretmenleri ile ilgili olarak ‘sırada bekleyen’ diğer öğretmenleri hatırlattı, “Serbest piyasaya aykırı değil mi?” diye sordu.
Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay da “Herkes kendi cephesinden bakıyor. Yararlı ve gerekli bir tartışma zararlı boyutlara taşıyor. Böyle konular yeterince paylaşılmadan gündeme gelince karşı fikir ve sorulara imkân vermeden yaptırım uygulayınca da demokrasi gelişmiyor. Buna fırsat verilmeli. Telafi ihtiyacı olduğu sürece dershaneler başka şekilde devam eder. Evlerde özel dersler verilir” diye konuştu.
Ankara Milletvekili Emrullah İşler ise “Bu bir sistem bataklığı. Önemli olan bataklığı kurutmak” dedi. AK Parti’nin ‘3Y’ ile yani yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele etmeyi rehber edindiğini söyleyen İşler, “Bu yasağı nasıl izah edeceğiz?” diye sordu.
Vekiller, Bakan Avcı’dan daha kapsamlı ikinci bir toplantı istedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, bakanlıkta Tüm Özel Öğretim Kurumları (TÖDER) ve Özel Eğitimciler Derneği (ÖZDER) temsilcileriyle yaptığı toplantının duyurusu daha önceki programlarının aksine ‘belirli’ basın kuruluşlarına yapıldı. Toplantı sadece NTV, Kanal 24, A Haber , SkyTürk, Habertürk, Kanal 7 ve TRT’ye duyuruldu. Dershanelerin kapanması konusunda eleştirel yayınlar yapan STV ile Kanaltürk’e davet gitmediği kaydedildi. CNN Türk de davet edilmedi. Hiçbir gazetenin çağrılmadığı toplantıya ajanslardan da sadece Anadolu Ajansı tercih edildi. Uygulama, geçmişte Genelkurmay’ın
yaptığı ‘akreditasyon’u akıllara getirerek sosyal medyada geniş yer buldu.

 

Samanyolu’na ‘akreditasyon’